İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü "İzmir Okul Öncesi ve İlkokul Öğrencilerine Yönelik Deprem Eğitimi Kitabı" ile Bir İlki Daha Gerçekleştiriyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul öncesine yönelik kapsamlı ve çok duyulu bir yaklaşımla çocukların bilişsel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve aynı zamanda onları neşeli, akılda kalıcı ve kültürel açıdan zengin bir deneyime misafir etmek üzere bir çalışma yapmış ve "Okul Öncesi Etkinlik Kitabı- İZMO" yu yayımlamıştı. Çocukları İzmir'in kültürel dokusuyla erken yaşta buluşturarak iç dünyalarında merak duygusu uyandırmayı hedefi ile yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kez de "İzmir Okul Öncesi ve İlkokul Öğrencilerine Yönelik Deprem Eğitimi Kitabı" ile bir ilke imza atıyor.

"İzmo Deprem Eğitimi Alıyor" ile çocukların fiziksel ve duygusal sağlığı için depreme hazırlık kitabı çalışmaları hızla devam ediyor

"İzmir Okul Öncesi ve İlkokul Öğrencilerine Yönelik Deprem Eğitimi Kitabı" ile öğrencilerin doğal afet süreçlerinden deprem deneyimlerini sağlıklı yönetebilmesi, erken bilinç ve farkındalık geliştirebilmesi için hazırlanması temellendirildi. Erken çocukluk döneminde öğrenmede sınıf ortamında etkileşimli temaları bir araya getirmenin öneminden yola çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kitap komisyonu; öğrencilerin deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında fiziksel ve duygusal sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi vermeyi hedefliyor. Kitabın içeriği oluşturulurken değerler eğitimine de vurgu yapılacak kitapta, öğrencilerin psikolojik sağlamlıklarını geliştirme amacıyla hikayeleştirme ve sanatsal temalar ön planda tutuluyor. Kitabın içeriğinde deprem ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla; etkinlikler, hikâyeler, rehberlik eğitimleri, şarkı sözü ve müzikler oluşturmak için sınıf ortamında kullanılabilecek uygulamalı içerikler, Okul Öncesi, Coğrafya ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden alanında uzman kişilerin öğretmenlere yönelik "İzmo Uzmandan Dinliyor" çekimleri, animasyon videoları ile deprem eğitimi gibi faaliyetler yer alıyor. Sismografı somutlaştırarak anlatmak için "Deprem Nasıl Ölçülür " adlı çalışma sayfası, "Dünya Neden Sallanıyor" etkinliği, "Sadece bizde deprem yok dünyada birçok yerde yaşanıyor" gibi daha birçok etkinlik ile öğrencilerin deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında fiziksel ve duygusal sağlıklarını nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi vermek hedefleniyor.

Hayati ihtiyaçlar kadar psikolojik ihtiyaçlar da önemli

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; Türkiye'de yaşanan büyük deprem felaketi sonrası ilk günden itibaren sahada temel ihtiyaçlar, gıda ve temizlik malzemesi temini, arama kurtarma ekiplerinin müdahaleleri ile yaraları sarmak için mücadele ettiklerini ifade etti. Hayati ihtiyaçlar kadar psikolojik ihtiyaçların da her zaman önemli olduğunu vurgulayan Yentür, Milli Eğitim Bakanlığının hayata geçirdiği "Psikososyal Destek Eylem Planı" ile bölgedeki depremzede öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik psikososyal destek çalışmalarını yürüttüklerini, İzmir Eğitim Ailesi olarak yapılabilecekler konusunda ara vermeden çalıştıklarını ve "İzmo Deprem Eğitimi Alıyor" adıyla çocukların fiziksel ve duygusal sağlığı için depreme hazırlık kitabı çıkarmaya karar verdiklerini söyledi. Kitabın çalışmalarının aralıksız devam ettiğinin altını çizen Yentür, emeği geçen İzmir Eğitim Ailesine teşekkür etti.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.