İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü “İlham Veren Buluşmalar” Eğitim Etkinliğinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu ile Öğrencileri Buluşturdu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve alanlarında isim yapmış kişilerle öğrencileri bir araya getiren proje “İlham Veren Buluşmalar”  adı altında öğrencilere vizyon katarak gelecek planlamasında farkındalık kazandırmayı hedefliyor.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü “İlham Veren Buluşmalar” Eğitim Etkinliğinde TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu ile Öğrencileri Buluşturdu

05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Salonu’nda düzenlenen etkinliğin yeni buluşmasında Doç. Dr. Lokman Kuzu; “Geleceğin Meslekleri ve Kariyer Tavsiyeleri” konu başlığındaki düşüncelerini paylaşmak üzere Karataş Lisesi ve Vali Vecdi Gönül Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrenciler ile bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan öğrencilere seslenerek, “İçinde bulunduğumuz çağda akşamdan sabaha yeni buluşların ve keşiflerin yapıldığını öğreniyoruz. Her an yeni fikirlerin filizlendiği, sürekli dinamizm halinde bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte sizlerin bilgiye kolay ulaşabilen, donanımlı,  gelecek hedefi olan bireyler olarak yetişmeniz çok önemli. ‘İlham Veren Buluşmalar’ etkinliklerimizde, akademisyen olmalarının yanında sosyal ve kültürel kimlikleriyle de ufkumuzu açan bilim insanlarımız, iş dünyasından tanınmış isimler, ülkemizi uluslararası alanda başarıyla temsil etmiş örnek kişiler ile sizleri bir araya getirmeye devam ediyoruz.” dedi.

Erarslan, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, bu tür eğitim etkinlikleriyle gençlerimize, ancak üniversitede karşılaşabilecekleri bir fırsatı lisede sunarak geleceklerini planlarken, ilgi ve istidatları doğrultusunda kendilerine en uygun olanı seçebilmelerinin hedeflendiğini belirtti.

Erarslan konuşmasının devamında “Bu ülkenin en değerli potansiyeli genç nüfusudur. Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yatırımdır.  Günümüzde eğitimi sadece okul binası ve sınıf ortamıyla sınırlamak mümkün değildir. İhtiyaç duyduğumuz bilgiye her yerden ve her an ulaşabilmeliyiz. Dünya akıllı üretim çağı dediğimiz dördüncü endüstri evresinden geçiyor. Yarınlarımızın güvencesi çocuklarımızı gelecekteki dünyaya hazırlarken onların hangi beceriler ile donatılması gerektiği konusunda okumalarımızı çok dikkatli yapmalıyız.” diyerek teknolojiyi iyi kullanmanın yeterli olmayacağını aynı zamanda o teknolojiyi üretmemiz gerektiğinin de altını çizdi.

Etkinlikte Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, öğrencilere kariyer konusundaki tecrübelerini aktardı.

Meslekler de İnsanlar Gibi Doğuyor ve Ölüyor

Doç Dr. Lokman Kuzu, hayatın, insanlara önemli fırsatlar sunduğunu, bu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Liseye yeni başlamış öğrencilerin önünde geleceğine ilişkin neyi seçeceği konusunda fırsat bulunduğunu kaydeden Kuzu, öğrencilere bir konuyu seçip, o alanda derinleşmeleri önerisinde bulundu.

Gençlere seslenen Doç. Dr. Kuzu “Bilgiye ulaşmanın en kolay olduğu dönemde yaşıyorsunuz, bunu iyi kullanmanız lazım. Ancak başarmak için önce inanmanız gerekir. Meslekler de insanlar gibi doğar ve ölür. 1800’lü yıllarda fıçıcılık diye bir meslek vardı. Günümüzde ise sosyal medya mühendisliği var.” diyerek geleceğin mesleklerini iyi analiz edip ona göre bir yol çizmeleri gerektiğini vurguladı.

İşinizi Sevin Ya da Sevdiğiniz İşi Yapın

Doç. Dr. Kuzu, insanın sevdiği alanda çalışmasının önem taşıdığını dile getirerek, severek yapılan işin ağır gelmeyeceğini kaydetti. Yeni bir şey denemekten korkulmaması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Kuzu, şöyle konuştu:

"Yapacağınız bugünkü tercihler ileride sizi siz yapacak. Disiplinli gider ve çalışırsanız hedefinize ulaşırsınız, oyun oynarsanız o sizi belli bir noktadan ileri götüremez. Hayatta başarılı olmak için üniversite bitirmek zorunda değilsiniz ama başarılı olanların yüzde doksan beşten fazlası üniversite okumuştur. Sosyal faaliyetleriniz mutlaka olmalı. Sadece ders çalışılmasını istemiyoruz. Sosyal faaliyetlerden geri kalmayın. Mezun olmadan önce iyi düzeyde İngilizce ve bilgisayar bilginiz mutlaka olmalı. Sertifika programlarına gidin. Lisansüstü akademik eğitimlere devam edin. Bugün yapacağınız tercihler, ilerde sizi siz yapacak. "

Doç. Dr. Kuzu, geleceğin dijital dünyasındaki güvenlik sorunlarının, siber saldırıların, özel hayatın mahremiyeti, çocuklar ve toplum üzerindeki olumsuz yansımalarının da iyi tahlil edilerek bu konuda çalışmalara yönlenmeleri ve teknolojik içerik üretmeleri konusunda gençlere tavsiyelerde bulundu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, öğrencilerin bilgiye kolay ulaşabilen, donanımlı, gelecek hedefi olan öğrenciler olarak yetişmesini önemsediklerini ifade ederek, bu tür etkinliklerle, çocuklarımızın geleceğini planlarken kendilerine en uygun mesleği seçebilmelerini amaçladıklarını, onlara vizyon katarak gelecek planlamalarında farkındalık kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti. 

Program, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan’ın bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu’yadeğerli sunumları için teşekkür etmesi ve öğrencilerle öz çekim yapılmasıyla sona erdi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.