İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle SOCAR Arasında Türkiye’de İlk Kez Uygulanacak Olan “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi” Protokolü İmzalandı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İle SOCAR Arasında Türkiye’de İlk Kez Uygulanacak Olan “İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi” Protokolü İmzalandı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ülkemizin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR ile Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan ‘İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi’ protokolünü imzaladı.

Swissotel Büyük Efes Otelinde düzenlenen protokol törenine İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Büküm, ilçe milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

İmzalanan protokolle başta meslek liseleri olmak üzere tüm lise öğrencilerinde girişimcilikle ilgili farkındalık yaratmayı ve 21. yüzyılın gerektirdiği becerilere sahip daha fazla girişimcinin yetişmesini hedefleyen ‘İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Projesi’ hayata geçiriliyor.

Tüm dünyada ekonomilerin büyümesi için çıkış yolu olarak görülen girişimcilik, üretim ve istihdama katkısından dolayı Türkiye ekonomisi açısından da büyük önem taşıyan protokol, Aliağa ilçesinde sekiz,  Bornova ilçesinde iki olmak üzere toplam on lisede öğrenim gören öğrencileri kapsıyor.  

İki yıl sürecek olan ‘İnovatif Düşünme ve Girişimcilik’ projesiyle toplam 1600 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve SOCAR Türkiye’nin, gençleri yarının dünyasına hazırlamak ve onların inovatif düşünme becerilerini ve girişimcilik ruhunu geliştirmek üzere başlattığı projede, öğrenciler atölye çalışmaları, eğitim ve yarışmalarla yenilikçi projeler geliştirirken iş dünyası ve genç girişimcilerin deneyimlerinden de faydalanabilecek.

Gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk ve sponsorluk projeleri arasında eğitime ayrı bir önem verdiklerini dile getiren SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte, yeni projeyle ilgili şunları söyledi: “SOCAR Türkiye, art arda faaliyete geçen dev yatırımlarına devam ederken bir yandan da geleceğin Türkiye’sini inşa edecek, yenilikçi fikirler geliştirebilen, girişimci ruha sahip gençler yetiştirmek için çalışıyor. Sosyal sorumluluk bilinci ile Aliağa’da destek olduğumuz birçok okul var. Şu an inşaatı devam eden Bayraklı ilçesinde bir okulumuz var. Bunların yanı sıra, bugün de yepyeni bir eğitim programının protokolünü imzalayacağız. Hayata geçirdiğimiz bu eğitim programı, ilimizdeki on lisenin öğrencilerini kapsıyor. Öğrencilerimizin girişimcilik becerileri ve yenilikçi fikirleri ile büyüyen Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacaklarına ve öncü projeleriyle fark yaratacaklarına inanıyoruz. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin bu becerileri, henüz lise çağlarında edinmeleri vizyonuyla, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile başlattığımız projede bize sundukları destek ve katkıdan ötürü İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’ye teşekkür ederiz. Umarım, bu projemiz İzmir’de bir başlangıç olur ve sonradan gelecek niceleri için de örnek teşkil eder.”

Eğitim, Bir Gönül Meselesidir

Protokol töreninde söz alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, eğitimin bir gönül meselesi olduğunu ifade ederek “Çağdaş medeniyet yolunda eğitimimizi kurgularken öğrencilerimizin girişimci bir vizyonla bilgi, beceri ve donanımlarını aktarabileceği ortamları ve bu ortamı onlara sunacak projeleri hayata geçirmekten mutluluk duyuyorum. Uygarlığın gerçek ölçüsü, ülkenin yetiştirdiği insanların nitelikleridir. Bu günden yarını görmeye çalışıp yarının ihtiyaçlarını planlarken, öğrencilerimize 21. yüzyıl becerileri kazandıracak bu çalışmalardan son derece verimli neticeler alacağımıza inanıyorum.” dedi.

Yahşi, “Geçtiğimiz on yıl içerisinde dünya, teknolojik atılımlar anlamında üstel olarak mesafe kat etti.  Bu doğrultuda çocuklarımızı kodlarında olan özgüveni, onların ilgi ve istidatları doğrultusunda  yönlendirebilirsek, bu ülkemiz için gerçek bir kazanım olacaktır. Bugün öğrencilerimiz, ihtiyaç duydukları bilgiye her yerden kolayca ulaşabiliyor. Burada kalbe dokunur asıl mesele; evlatlarımızın okullarda kazandığı birikimi, bilgiyi işleme, analiz etme ve bunları hayata katabilme becerisine dönüştürebilmektir.” diyerek girişimcilik ruhunu gençlerimize aşılamanın önemine değindi.

Seçilen Üç Fikir Hayata Geçirilecek

Günümüzde eğitimin sadece okul binası ve sınıf ortamıyla sınırlı olmadığını kaydeden Yahşi, “Yeni fikir ve buluşları eğitime kazandırmazsak başardık diyemeyiz. Yapacağımız protokol ile iki yıl süresince Aliağa ve Bornova ilçelerimizden on okul, toplamda  1600 öğrenci bu projeye dâhil olacak. Öğrencilerimizin eğitim aldıkları atölyelerde teknolojiyi de kullanarak ürettikleri inovatif fikirler üniversiteler tarafından kurulacak komisyonlar tarafından değerlendirilecek. Seçilen 3 fikir SOCAR firması tarafından desteklenerek hayata geçirilecek.” dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, bu projeyle öğrencilerin değer üretme, yeni bir ürün ortaya koyma noktasında fikirlerini hayata geçirme fırsatı bulacaklarını belirterek projede sundukları destek ve katkılardan dolayı SOCAR Türkiye firmasına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve SOCAR Türkiye Dış İlişkiler Başkanı Murat LeCompte tarafından projenin protokolü imzalandı.

04-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.