İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi arasında 'Eğitimde İşbirliği Protokolü' İmzalandı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi arasında 'Eğitimde İşbirliği Protokolü' İmzalandı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, 'Eğitimde İşbirliği Protokolü'nü imzaladı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlük hizmet binasında gerçekleştirilen 'Eğitimde İşbirliği Protokolü' imza törenine, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Kaya, akademik personel ve şube müdürleri katıldı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile hizmet içi eğitim, eğitimin alt yapısının iyileştirilmesi, öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi veya eğitim öğretim desteği sağlanması konularında uzmanlık desteği sağlanması hedefleniyor.

Protokol kapsamında uygulanacak olan çalışmalar ile yönetici, öğretmen ve öğrencilerinin üniversitenin akademik ve araştırma birimleri ile ortak araştırmalar, çevrimiçi ya da yüz yüze kurs, seminer ve konferanslar düzenlenmesi planlanıyor.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ulusal veya uluslararası kaynaklardan finanse edilmek üzere ortak proje önerileri hazırlanması, yürütülmesi, uluslararası programlara birlikte proje sunulması, öğrencilerin ulusal ya da uluslararası proje yarışmaları için hazırlayacağı projelere teorik ve uygulama desteği sağlanması hedefleniyor.

Bilim ve teknolojideki hızlı değişim yakalanmalı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür eğitimde kalitenin yükseltilmesi amacıyla yapılan işbirliğinin önemine değinerek sözlerine başladı. Yentür, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilim ve teknolojideki hızlı değişimi yakalama, bilim kültürünün toplumun tüm fertlerince kavranmasını sağlama, gençlerimizi dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren bu eksende yetiştirme çabasında paydaşlarımızla eğitimde işbirliği anlaşmalarının çok önemli olduğunun farkındayız." Yentür, eğitim kurumlarını öğrencileri sadece sınava hazırlayan kurumlar olmaktan çıkarıp, onları hayata hazırlayan aynı zamanda da dünyada gelişen süreci eş zamanlı olarak onlara aktaran kurumlar haline getirmeyi hedeflerken bu süreçte üniversitelerden destek almanın eğitim sistemimize çok ciddi katkıları olacağını vurguladı. Eğitimin niteliğini yükseltmek, hayalleri ve hedefleri olan zihnen ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmenin gerekliliğine değinen Yentür " değişen çağa ayak uydurabilen 21. yüzyıl becerilerine sahip nitelikli bireyler yetiştirmenin önemi giderek artmaktadır. Bu dönüşümü sadece teknik açıdan değil, tarihsel,sosyolojik, kültürel ve felsefi yönleriyle ele almak büyük önem kazanmıştır" dedi. Projenin hayırlı olması temennisi ile sözlerine son verdi.

 Bilim evrenseldir

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Yentür'e teşekkür etti ve gençlerin ülkenin en değerli hazinesi olduğunu ifade etti. Yükseköğretim ve Milli Eğitim Bakanlığının bir arada oluşturduğu sinerjinin sağlayacağı katkının altını çizen Köse, ileride büyük ölçüde başarılı işlere imza atacak nitelikte gençlerin olduğunu vurguladı. Türkiye'nin yükseköğretim ve ortaöğretim derecesinde okuyan öğrenci açısından zengin bir nüfusa sahip olduğuna işaret eden Köse, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol ile güzel çalışmaların ortaya çıkacağına olan inancını dile getirdi. Köse, Katip Çelebi Üniversitesi olarak okullarla yakın temas halinde çalışmalar yürüttüklerini ve okul ziyaretleri gerçekleştirdiklerini belirterek dünya ölçeğinde buluşlar yapabilecek kapasitede öğrenciler olduğunu ve bu süreçte öğrencilere çalıştıkları alanda ihtiyaç duydukları desteği vermekten mutluluk duyacaklarını söyledi. Bilimin evrensel olduğunu, ortak çalışmalarla evrensel bilgiye birlikte katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi. Protokolün hayırlı olması dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.

19-01-202219-01-202219-01-202219-01-202219-01-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.