İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Arasında Üç Protokol İmzalandı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Arasında Üç Protokol İmzalandı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Arasında üç protokol imzalandı. Ege Üniversitesi Rektörlük hizmet binasında gerçekleştirilen imza törenine, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Hakan Atılgan, Prof. Dr. Cemil Gürgün, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Ersin, Dekan Yrd. Prof. Dr. Murat Türkün, Başhekim Prof. Dr. Arzu Aykut Yetkiner, Senatör Prof. Dr. Mehmet Sonugelen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, Sağlık Hizmetleri Birimi İl Sorumlusu ve Proje Koordinatörü İsmail Bingöl, Diş Hekimliği Fakültesinden Prof. Dr. Zuhal Tuğsel, Prof. Dr. Dilşah Çoğulu, Prof. Dr. Tijen Pamir, Prof.Dr. Ece Eden, Prof. Dr. Şebnem Türkün, Prof. Dr. Hülya Çankaya, Prof. Dr. Uğur Tekin, Prof. Dr. Banu Özveri Koyuncu, Prof. Dr. Mehmet Emin Kaval, Doç. Dr. Pınar Meriç Kantar, Doç. Dr. Tuğba Türk, Doç Dr. Çiğdem Atalayın, Doç. Dr. Burcu Şerefoğlu, Doç. Dr. Hande Kemaloğlu, Doç. Dr. Aylin Çalış, Dr. Öğr. Üyesi Seniha Miçoğulları Kurt, Dr. Heval Şahan, Öğr. Gör. Gözde Işık katıldı.

İmzalanan protokoller ile; gelişim çağındaki öğrencilerin ağız ve diş sağlığını korumak, eğitimlerle bilgilendirmek, tedavi gerektiren durumlarda desteklemek, öğrenciler dışında öğretmen ve velileri de ağız ve diş sağlıklarını korumak için eğitim yolu ile bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amaçlanıyor. "Okul Öncesi ve İlkokul Öğrencilerinde Hedef Sıfır Çürük", "Sağlıklı Beslenme ile Çürüksüz Nesiller" ve " Dental Travma-Avülsiyon Yaralanmaları Konusunda Biliçlendirilme" başlıkları altında imzalanan üç protokol; Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin farklı bölüm ve branşlarını ilgilendiriyor ve farklı yaş gruplarını kapsıyor.

"Okul Öncesi ve İlkokul Öğrencilerinde Hedef Sıfır Çürük" Protokolü ile; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Resmi/Özel Okul Öncesi ve İlkokullarda, yüz yüze veya online olarak Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı'nda görev yapan uzman eğitmenler eşliğinde gönüllülük esasına göre, öğretmenlere eğitimler verilmesi planlanıyor.

"Sağlıklı Beslenme ile Çürüksüz Nesiller" Protokolü ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Resmi/Özel Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrenci, öğretmen, idareci, okul çalışanları ve velilere yönelik olarak, beslenmenin ağız-diş sağlığı ve vücut sağlığı ile direkt ilişkisi hakkında farkındalık oluşturmak ve toplumu bilinçlendirmek hedefleniyor.

" Dental Travma-Avülsiyon Yaralanmaları Konusunda Biliçlendirilme" Protokolü ile de spor kazaları ve travmatik yaralanmaların yaygın olarak görüldüğü 6-18 yaş grubu çocuklarda dişin alveol kemiğinden tamamen ayrıldığı avülsiyon yaralanmaları konusunda çocuğun ve öğretmenin bilinçlendirilmesi konusunda eğitimler verilmesi amaçlanıyor.

08-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-202208-12-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.