İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Farklı Etkinliklerle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Kutladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Farklı Etkinliklerle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Kutladı

Törene Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi,  il milli eğitim müdür yardımcıları ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit olan tüm öğretmenler için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Öğrencilerle birlikte Atatürk Anıtı’na çelenk koyan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, törende yaptığı konuşmada “İnsanlık tarihi boyunca erdemi ve ilmi yayma çabasında olan kadim bir meslektir öğretmenlik. Öğretmenlik meslekten öte bir yaşam biçimidir. Zaman ve mekândan bağımsız, özünde en yüce duyguları barındıran akıl ve gönül işidir. Eğitim, iklimi bahar, yaprakları hep yeşil, çiçekleri her daim diri bir bahçedir. Öğretmen, bilginin öz suyu ile bu bahçeyi taze tutan gönül ehli bir bahçıvandır. Suya hasret toprağın yağmurla buluşması gibi bilginin hakikatine susayan ruhlara can gibidir öğretmen.” diyerek Mevlana’nın ‘Mum olmak kolay değil, ışık saçmak için önce yanmak gerek.’ sözünü alıntıladı.

Yahşi, öğretmenlerin; vatanımızı aydınlık bir istikbale hazırlayan,  yarının büyük ve müreffeh Türkiye’sinin mimarları olduğunu vurgulayarak devam ettiği konuşmasında, “Milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyetin tüm vasıflarını bünyesinde barındıran nesiller, yılmadan fedakârca çalışan öğretmenlerin eseri olacaktır. Eğitim camiamız bu kutsal mesleğin gereğini yerine getirirken çağın ihtiyaçlarına karşı donanımlı, düşünen, üreten bireyler yetiştirme kararlılığında yol alacaktır. Kültürümüzde çok özel bir yere sahip olan öğretmenlerimiz, yeri geldiğinde Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemseddin gibi tarihin akışına yön veren rehber olmuşlardır.” dedi.

Yahşi, sözlerine şöyle devam etti: “Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden ve eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.’ Aklını ve duygularını yönetebilen bunları iyi insan olmak için kullanan, yaşadığı toplumu güzelleştiren, düşünen, üreten, hep bir adım öteye, daha iyiye gitmeyi hedefleyen gençler, öğretmenlerimizin en güzel eseri olacaktır. Değerli Meslektaşlarım, bu vatan bizim bu şanlı tarih, bu derin sanat, bu kadim ilim bizim, bu kıymetli hazine bizim! Bu ülke, bu bayrak bizim! Samimiyetle çıktığımız bu yol uzun ve meşakkatli. Söz konusu olan ülkemiz ve çocuklarımız olduğunda hiçbir engel bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Derdimiz, evlatlarımız ve bu mukaddes vatanı muasır medeniyetlerden daha ileriye götürmektir. Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, yarının mimarı olan değerli öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü´nü kutluyor, bu vesileyle görevini ifa ederken şehit olan ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.”

Eğitimde Sağlıklı Geleceğe Bisiklet Turu

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği ‘Eğitimde Sağlıklı Geleceğe Bisiklet Turu’ ile devam etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, ‘Eğitimde Sağlıklı Geleceğe Bisiklet Turu’nda öğretmen, öğrenci ve velilerle birlikte Alsancak Vapur İskelesi’nden Konak Saat Kulesi’ne kadar pedal çevirdi. Etkinliğe Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ile her yaştan öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Turun başladığı Alsancak Vapur İskelesi önüne gelen öğrenciler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” sözünün yazılı olduğu afişi taşıdı.

Geniş bir katılımla gerçekleşen etkinlikte konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, sağlıklı bir eğitimin sağlıklı bir yaşamla mümkün olduğuna dikkat çekerek bu tür etkinlikleri yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.

Yahşi, “İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü salon programlarında ve çeşitli etkinliklerle kutladık. Sosyal, kültürel ve sportif anlamda çok çeşitli organizasyonlarla öğretmen, öğrenci ve velilerimizle bir arada olmayı çok önemsiyoruz. Bugün de burada sağlıklı yaşamı desteklemek adına öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte ‘Sağlıklı Geleceğe Bisiklet Turu’nda pedal çevireceğiz. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ilk kez yapılan bu etkinlikte, çocuklarımızı sağlıklı beslenmeye, sağlıklı yaşama ve spora teşvik etmek ve onlara örnek olmak amacıyla yola çıktık. Sağlıklı bir neslin var olduğunu göstermek için İzmir’de bu etkinliği hayata geçirmek istedik.  Bunu yaygınlaştırarak bir mesaj vermek istiyoruz. Tahta bisikletleriyle etkinliğimize katılan miniklerimizden emekli öğretmenlerimize kadar çok geniş bir katılım oldu. Ben bu anlamlı günde, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Yahşi’nin konuşmasının ardından bisikletlerine binen yüzlerce kişi Alsancak Vapur İskelesi’nden hareket ederek Konak Saat Kulesi’ne kadar pedal çevirdi.

Bu sene İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen farklı çalışmalarla tüm hafta boyunca ‘Öğretmenler Günü’ etkinlikleri hayata geçiriliyor. Öğretmenler Günü dolayısıyla tüm hafta boyunca fidan dikimi, öğretmenlerle kahvaltı, sinema etkinliği, ev ziyaretleri, spor müsabakaları, anı yarışması, şehit ailesi ziyaretleri, huzurevi ziyareti, okçuluk müsabakaları ve bisiklet turu gibi birbirinden farklı organizasyonlar gerçekleştiriliyor.

Öğretmenlik mesleğinin önemine dikkat çeken ve herkesin hayatına dokunan bir öğretmeninin olduğunu vurgulayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çektiği kısa videolarla da sosyal medyada gündem oluşturmaya devam ediyor.

İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü, içerik paylaşmak ve etkileşim oluşturmak için sosyal medyanın vazgeçilmez bir parçası haline gelen “etiket” i de etkin bir şekilde kullanıyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, sosyal medyada açtığı #BenimÖğretmenim etiketiyle tüm öğretmenlerimize başarılı ve özverili çalışmaları için teşekkür ediyor.

Birbirinden farklı etkinliklerle öğretmen, öğrenci ve velilerle bir araya gelen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, çocuklarımıza sadece akademik alanda başarılı öğrenciler olmayı değil, aynı zamanda iyi bir insan olmayı da öğreten tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

  

 24-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-2018

 

 

 

 

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.