İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Deprem Felaketi Sonrası Nakil Gelen Öğrencilere ve Ailelerine Yönelik Çalışmalara Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Deprem Felaketi Sonrası Nakil Gelen Öğrencilere ve Ailelerine Yönelik Çalışmalara Devam Ediyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığının öncülüğünde depremin yaralarını sarmaya devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden şimdiye kadar gelen 6865 öğrencinin nakil işlemleri tamamlandı ve misafir öğrenciler İzmir'in farklı okullarında eğitim görmeye başladı.

20 Şubat 2023 tarihi itibariyle İzmir ile birlikte 71 ilde okullar eğitim öğretime başladı. Diğer illerde olduğu gibi İzmir'de de depremzede öğrencilerin nakil işlemleri devam ediyor. Şimdiye kadar 6865 öğrencinin nakil işlemi gerçekleştirildi. Bu süreçte misafir gelen öğrenciler ve aileleri için gerek akademik gerekse sosyal, fiziksel ve psikolojik her anlamda bir dizi faaliyetler gerçekleştiriliyor. Oryantasyon sürecini hızlandırmaya yönelik gerçekleştirilen eğitim ve faaliyetler aracılığı ile çocukların ve ailelerin yaralarını sarmak için öğrenci, öğretmen ve veliler başta olmak üzere tüm İzmir halkı imkânlarını seferber ediyor.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Mesleki ve Teknik liseler ile Halk Eğitimi Merkezleri oyuncaktan, çadıra, sobadan uyku tulumuna kadar üretmeye devam ediyor. Halk Eğitimi Merkezleri aracılığıyla sanat, spor ve yabancı dil eğitimi veriliyor. Misafir öğrenciler için çeşitli çocuk oyunları, seramik işleri, ebru sanatı, masal ve yaratıcı yazarlık, akıl ve zekâ oyunları gibi farklı atölyelerin yer aldığı etkinlikler düzenleniyor.

Yaşanan deprem felaketi sonrası öğretmenlere destek olmak amacı ile uzmanların katkıları ile "Çocukların Okullardaki Kılavuzları Öğretmenler İçin Yol Haritası" başlıklı 2 çevrimiçi toplantı, depremzede öğrencilerin kaygı düzeyini azaltmak amacı ile "Deprem Sonrası Öğrencilerimize Yönelik Psikososyal Yaklaşımımız Nasıl Olmalı?" başlıklı iki ayrı çevrimiçi faaliyet düzenlendi. İzmir ilinde görev yapan okul Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanlarının deprem sonrası psikososyal destek çalışmaları konusunda bilgilerini artırmak amacıyla "Afet Sonrası Okulda Ruh Sağlığı" konulu konferans gerçekleştirildi. "Deprem Sonrası Ailelere Yönelik Psikososyal İlk Yardım" semineri ile deprem sonrası kaygı düzeyini azaltmaya yönelik ebeveyn-çocuk ilişkisi ele alındı.

Akademik, sosyal, fiziksel, sanatsal, sportif ve psikolojik tüm alanlarda çocuklarımızın ve ailelerinin yanlarındayız

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, misafir öğrencilerin Ege Üniversitesi Gözlemevine götürülmesi, sinema etkinliği, geziler gibi daha birçok faaliyeti planlandı. Depremzede vatandaşlarımız için Halk Eğitimi kurslarının açılıp misafir bulundukları yere en yakın merkezde bu kursları almalarını sağlamak için çalışmalar tamamlandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, "Depremden etkilenen illerimizden şu ana kadar İzmir'e 6865 öğrencimizin nakil işlemini gerçekleştirdik, nakil işlemleri devam ediyor. Akademik, sosyal, fiziksel, sanatsal, sportif ve psikolojik tüm alanlarda çocuklarımızın ve ailelerinin yanlarındayız." dedi. Yentür, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak depremin yaralarını sarmak için ellerinden ne geliyorsa yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.