İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Azerbaycanlı Yöneticilere Ev Sahipliği Yaptı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Azerbaycanlı Yöneticilere Ev Sahipliği Yaptı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Azerbaycanlı Yöneticilere Ev Sahipliği Yaptı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Azerbaycan Mesleki Eğitim Kurumları Yönetici Eğitim Programı'nın kapanış ve sertifika töreni gerçekleşti.

Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan 'Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolü' kapsamında mesleki ve teknik eğitim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımının yapıldığı yönetici eğitim programı sona erdi. Programın kapanış ve sertifika töreni, Alsancak Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde düzenlendi.

Sertifika törenine; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Doğru ve kurum yöneticileri katıldı.

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova, iki ülke arasında düzenlenen eğitim programına katkı sağlayanlara teşekkür ederek sözlerine başladı. İki kardeş devlet arasında, eğitim alanında gerçekleşen iş birliğinin önemini vurgulayan Nesibova, Türkiye'nin mesleki eğitim alanındaki deneyimlerinin Azerbaycan'da mesleki eğitimin gelişimi açısından okul yöneticileri için yol gösterici olacağını belirtti. Nesibova, bu tür programların gelecekte eğitim alanında daha fazla iş birliği oluşturması adına önemli olduğunu söyledi.

'Mesleki Eğitim Stratejik Öneme Sahip'

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Azerbaycan'dan gelen yöneticileri İzmir'de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve Azerbaycan'ın arasındaki güzel ilişkilerin eğitim alanında da yaygınlaştırılmasından memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Mesleki eğitimin önemine değinen Yahşi, şu ifadeleri kullandı: 'Mesleki eğitim, geleceğimiz için stratejik bir öneme sahip. Bu çalışmalarımızda, Azerbaycan gibi dost ve kardeş ülkelerle yaptığımız iş birlikleri, bizler için ayrı bir değer taşıyor. Güçlü bir Azerbaycan, güçlü bir Türkiye demek! Bu tür iş birlikleri, sadece bilgi ve beceri transferi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kültürel alışverişi artırır ve dostluk bağlarını güçlendirir. İnanıyoruz ki, burada edindiğiniz bilgiler ve kazanımlar, ülkenizdeki mesleki eğitim kalitesini daha da ileriye taşıyacaktır. Katılımcılarımızın aldıkları eğitimin ülkelerine döndükleri vakit, yenilikçi çözümler üretmelerine vesile olacağına inanıyoruz.'

Protokol konuşmalarının ardından söz alan katılımcılar, İzmir'de bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek edindikleri bilgi ve tecrübe paylaşımı için kendilerine bu fırsatı veren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'ye ve Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Necibe Nesibova'ya teşekkür etti.

İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu'nun dinletisi ile devam eden program, katılımcılara belge takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü

Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan eğitim alanındaki iş birliği protokolü kapsamında İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Azerbaycanlı eğitim yöneticilerine ve öğretmenlere yönelik eğitim programları düzenleniyor.

Bu kapsamda 24-28 Haziran tarihleri arasında mesleki ve teknik eğitim alanında bilgi ve beceri transferi ile tecrübe paylaşımını esas alan bir yönetici eğitimi düzenlendi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Azerbaycan'da görev yapan mesleki kurum yöneticileri, şube müdürlerinin, okul müdürlerinin, akademisyenlerin ve öğretmenlerin sunumları ile bilgi alışverişinde bulundu.

Azerbaycan'dan gelen mesleki eğitim kurumu yöneticilerine yönelik düzenlenen eğitimlerde, 'Ölçme Değerlendirmede Yeni Yaklaşımlar, Kurum Kültürü, Mesleki Eğitimde Proje Döngüsü ve İyi Uygulama Örnekleri, Eğitim Yönetiminde Yapay Zekâ ve Teknoloji' gibi birbirinden farklı konu başlıkları ele alındı. 24-28 Haziran tarihleri arasında devam eden eğitim programı, Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleşti. Hafta boyu süren eğitim programının ardından eğitim alan yöneticilere belgeleri takdim edildi.

Protokol kapsamında, Azerbaycanlı yöneticilerin mesleki ve teknik eğitim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapması, yönetici eğitimi ile meslek liselerindeki işleyiş hakkında bilgi edinmesi ve ülkelerine döndüklerinde bu bilgilerin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

29-06-202429-06-2024

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.