İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Şubat Depremlerini Andı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 6 Şubat Depremlerini Andı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'asrın felaketi' olarak nitelendirilen 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenleri andı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıldönümünde depremi hatırlamak, hayatını kaybedenleri anmak ve farkındalık yaratmak için İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü bir dizi etkinliğe imza attı.

Öğrenciler Saygı Duruşuna Geçti

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için ülke genelindeki okullarda saygı duruşunda bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karar ile İzmir'de de kent genelindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde, depremlerde yaşamını yitirenler için tören düzenlendi. Öğrenciler, derslerine başlamadan önce bir dakikalık saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı'nı okudu. Alsancak Melih Özakat İlkokulunda düzenlenen törene katılan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, 'Bugün hepimizi derinden sarsan, tüm ülkemizi yasa boğan, 'asrın felaketi' olarak adlandırılan depremlerde kaybettiğimiz binlerce insanımızın acısı hâlâ yüreğimizde.' diyerek depremde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.

İZMO İzmirli Minikleri Bilgilendiriyor

İzmir'deki okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik olarak yayımlanan deprem eğitimi kitabı, öğrencileri bilgilendirmeye devam ediyor. İzmir'in sembolü olan saat kulesinin İZMO ismiyle illüstre edildiği kitapta, çocukların deprem deneyimlerini sağlıklı yönetmesi için erken bilinç ve farkındalık geliştirmesi hedefleniyor. Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik çok yönlü bütünleştirici etkinliklerin bulunduğu kitapta İZMO isimli kahraman üzerinden miniklere erken yaşta deprem eğitimi veriliyor.

 Anma Töreni Yapıldı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda 6 Şubat depremi için anma töreni yapıldı. Anma törenine; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Eğitim Müfettişleri Başkanı Abdullah Berberoğlu, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri ve çalışanlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Arama ve Kurtarma birimi (AKUB) tanıtım videoları izlendi.

Törende; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Sema Aydın ve İl AKUB Sorumlusu Serhan Fikret Yalçınkaya'nın konuşmalarının ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, bir konuşma gerçekleştirdi.

'En Büyük Önceliğimiz, Çocuklarımızın Güvende Olmasıdır'

'Depremin acılarını paylaşmak için bugün burada bir aradayız.' diyen İl Müdürü Yahşi, şu ifadeleri kullandı: "Her felakette olduğu gibi aziz milletimiz adeta kenetlenerek birlik, beraberlik ve dayanışmanın benzersiz bir örneğini sergilemiştir. Depremin ilk gününden itibaren bu konudaki hassasiyetimizi, devletimiz gücüyle; milletimiz metaneti, fedakârlığı ve yardımseverliğiyle tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Depremde hepimiz kardeşlerimizi, komşularımızı, yakınlarımızı kaybettik. Bizler de 30 Ekim İzmir depreminde büyük bir imtihan verdik. Deprem öncesi ve sonrası okullarımızda yapılan deprem analizleri sonucunda alınan yıkım ve güçlendirme kararları ile 300'e yakın okulumuzu boşalttık. Müdürlük olarak her zaman en büyük önceliğimiz, çocuklarımızın güvende olmasıdır.'

2020 yılında İzmir'den bir öğretmen ekibinin Japonya'ya deprem eğitimi almak üzere gönderildiğini hatırlatan Yahşi, MEB AKUB İzmir ekibinin her geçen yıl güçlenerek büyüdüğünü sözlerine ekledi.

Yahşi, 'Asrın felaketinde ebediyete irtihal eden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyor, deprem felaketinde hayatını kaybeden meslektaşlarımızı saygıyla anıyorum. Geride kalanlara sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

06-02-202406-02-202406-02-202406-02-202406-02-202406-02-202406-02-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.