İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü Kutluyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü Kutluyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü Kutluyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü '24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni', Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Fiziksel mesafe kuralları çerçevesinde düzenlenen törene; İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Yazar, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları ile öğretmenler katıldı.

Törende, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit olan tüm öğretmenler için yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Öğretmenlerle birlikte Atatürk Anıtı'na çelenk bırakan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Yazar, tüm öğretmenlerin '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı. Ardından İzmir Kız Lisesi müdür yardımcısı Selcan Özkan "Ben Öğretmen Olmak İstiyorum" adlı şiiri seslendirirken emekli öğretmen Meral Adıgüzel, emekli öğretmenler adına bir konuşma yaptı.

Öğretmenlik Mesleği Her Şeyden Önce İdeal, Amaç ve Hizmet Mesleğidir

İl Milli Eğitim Müdürü yardımcısı Harun Yazar, '24 Kasım Öğretmenler Günü' tören konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder." sözüyle başladı. Yazar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bir milletin; milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü, medeniyet bakımından kalkınmış olması ancak öğretmenlerin üstün gayret ve çalışmalarıyla mümkün olacaktır. Öğretmenlik mesleği her şeyden önce bir, ideal amaç ve hizmet mesleğidir. Toprağa atılan bir tohumumun onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir. Öğretmen heybesinde baharları taşıyarak en uzak iklimlerin yıkandığı kıraç topraklarda rengârenk çiçekleri yetiştirmeye sevdalanmış ve bu uğurda hayallerini süsleyen kardelenlerine ulaşmak için mesafeleri kat eden bir gönül eri, bir sevda abidesidir. Öğretmenlik bu kutsal mesleğin henüz yedinci ayında, hayatının baharında şehit edilen Aybüke öğretmenimin, gencecik bir fidan Necmettin öğretmenimin şahsında nice meslektaşlarımın canlarını feda etmek pahasına çıktıkları hakikat yolculuğudur. Almadan vermenin, gönül koymadan sevmenin, çağrılmadan koşabilmenin, gözyaşı göstermeden ağlayabilmenin adıdır. Bilgi çağında teknoloji ne kadar ileri olsa da öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Bizler Türk Milli Eğitimi'nin temel amaç ve ilkeleri doğrultusunda geçmişini ve özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan yetenek ve kabiliyetlerini bilen geleceğe umutla bakan insan sevgisiyle dolu bireyler yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi ilimizde de bu kutsal görevi icra eden tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Mesleğe yeni katılan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz diyorum. Ömürlerini bu onurlu görevle geçirmiş olan emekli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere görevi başında şehit olan, ebediyete irtihal etmiş bütün öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle yâd ediyor, saygılarımı sunuyorum."

 'Öğretmen Olmak' Videosu Ses Getirdi

'24 Kasım Öğretmenler Günü'nü tüm hafta boyunca farklı çalışmalarla ele alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ses getiren etkinlikleri hayata geçiriyor. Her yıl '24 Kasım Öğretmenler Günü'nde yeni fidanlarla hatıra ormanını büyüten Müdürlük, şehit öğretmenleri de kabirleri başında yâd edecek.

Huzurevinde yaşamını sürdüren emekli öğretmenleri de unutmayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, '24 Kasım Öğretmenler Günü'nde onlarla bir araya geldi. Ülkeye yaptıkları hizmetlerden ve özverili çalışmalarından dolayı tebrik edilen öğretmenlere, bu anlamlı günün anısına çiçek ve hediye takdim edildi.

Öğretmenlik mesleğinin önemine dikkat çeken ve öğretmenlerin hayatın her alanında yer aldığını vurgulayan Müdürlük, hazırladığı kısa video ve '#Öğretmen Olmak' etiketiyle, sosyal medyada da gündem oluşturmaya devam ediyor. Müdürlük tarafından '24 Kasım Öğretmenler Günü' için hazırlanan 'Öğretmen Olmak' konulu video, izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Her koşulda öğretmen olmanın konu edildiği videoda, pandemi ve tüm ülkeyi yasa boğan deprem sürecinde gönüllü olarak görev alan öğretmenlerin gayreti ile öğretmenliğin, sınıf duvarlarını aşan ve mesai mefhumu gözetilmeyen bir meslek olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.

"Milletimizin Gururu Oldunuz"

'24 Kasım Öğretmenler Günü' dolayısıyla bir mesaj yayımlayan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, şu ifadeleri kullandı: "Dünyayı ve ülkemizi etkileyen pandemi ve ilimizi üzüntüye boğan deprem sürecinde, mesleğini sınıf duvarlarının ötesine taşıyarak ve eşine az rastlanır bir özveriyle çalışarak milletimizin gururu oldunuz. Al bayrağın gölgesinin düştüğü her yerde geleceğin güçlü ve müreffeh Türkiye'sini inşa etmek üzere şehir merkezinden en uzak köylere kadar bu güzel ülkenin yarınları uğruna tek ses tek yürek kenetlenen tüm meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu duygularla, millet mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin '24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden kutluyor, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere, pandemi ve deprem felaketleri neticesinde ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

24-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-202024-11-2020

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.