İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü Kutladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü Kutladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Öğretmenler Günü kutlama programı kapsamında pek çok etkinlik gerçekleştirildi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü '24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni' Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve şeref defteri imzalandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, törende yaptığı konuşmada; ülkemizin, idealini ve heyecanını daima taze tutan, kendini her zaman yenileyen öğretmenlerin omuzlarında, her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline geleceğini söyledi. Yentür, şanlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde, mesleğini sınıf duvarlarının ötesine taşıyarak geleceğin güçlü ve müreffeh Türkiye'sini inşa etmek üzere hizmette bulunan öğretmenlere müteşekkir olduklarını sözlerine ekledi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından '24 Kasım Öğretmenler Günü Programı' 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda devam etti. Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, şube müdürleri, öğretmenler ve personel katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten bir video izlendi. Öğretmen Ecehan Batur, Mesleki Eğitim Bölümü Şefi Cahit Fırat, Şube Müdürü Turgut Bilici ve Selime Şentürk Doğramacı, Müdür Yardımcısı İbrahim Kiraz, Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Berberoğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptılar. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; "evlatlarımıza bir yön bir istikamet çizebilirsek, kendilerini gerçekleştirebilecekleri fırsatları onlara tanıyabilirsek ve onlara bir ufuk açabilirsek işte o zaman arşı alaya bir yol açtık demektir. Sizlerin usta ellerinde işlenen, taze ruhlar, bedensel ve zihinsel anlamda gelişip büyürken ruhen huzurlu fikren güçlü nesiller olacaktır." dedi. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında yapılan kutlamalar Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen törenle devam etti. Törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Konak Kaymakamı  Gökhan Görgülüarslan, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, il milli eğitim müdür yardımcıları, il protokolü, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, aday öğretmen Rukiye Edizer,  emekli öğretmen Ayla Kayalar'ın konuşmaları devam etti. Ardından protokol konuşmalarına geçildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür konuşmasına; "adanmış bir yürekle vazifesini gerçekleştiren tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum." diyerek başladı. Öğretmenliğin keşif ve fetih yolculuğu olduğunu belirten Yentür, bu yolculuğun en keyifli durağının bir çocuğun kalbi olduğunu, öğretmenlerin bu mesleği önce kalplerde icra ettiğini ifade etti. Yentür "Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik ünvanının verildiği bu anlamlı günde, görevi başında şehit olan nice şehit öğretmenimizi ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yaptığı konuşmada cehalete karşı bitmeyen bir mücadele ile savaşan öğretmenlerin anlamlı gününü kutladı. Saygın şahsiyetlerin yetiştirilmesinde öğretmenlerin önemini vurgulayan Köşger, yarınların güçlü Türkiyesi'nin mimarı olan öğretmenler için hazırlanan programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Köşger, gönüllerde her zaman ayrıcalıklı bir yere sahip olan, yurdumuzun her köşesinde fedakârca çalışan ve en zorlu şartlarda dahi mesleklerini icra eden öğretmenlerin her türlü övgü ve takdire layık olduğunu vurguladı. Öğretmenlerin, bir yandan zengin medeniyet birikimim medeniyet birikimini yeni kuşaklara aktarırken, diğer yandan milletine, vatanına, bayrağına ve devletine sahip çıkan erdemli bireyler yetiştirerek, çocuklarımızın yolunu aydınlattığını sözlerine ekledi. Köşger sözlerini; "Bu duygu ve düşüncelerle; Gazi Mustafa Kemal'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, millî eğitim camiamızın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum." diyerek tamamladı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, emekli öğretmen Ayla Kayalar'a hizmet  şeref belgesini takdim etti. Öğretmenler arası düzenlenen Anı Yarışması ve Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvalarında dereceye giren öğretmenler ödüllerini İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür'ün elinden aldılar.

Öğretmenlik mesleğine yeni adım atan aday öğretmenlerin yemin töreni oldukça duygulu anlar yaşattı. Dünyanın çeşitli yerlerinden ve yurdun dört bir yanından günün anlam ve önemi ile ilgili gönderilen kutlama mesajlarının yer aldığı kısa bir video sunumundan sonra  "Öğretmen Hayattır" adlı sunum öğretmenlerden oluşan koronun şarkıları eşliğinde gerçekleştirildi. Kum Sanatı icrası ve Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz'ın ekrana yansıtılan görsellerine türküler eşlik etti. İzciler ellerindeki pankartlarla öğretmenler gününü kutladı. Merkezdeki program toplu fotoğraf çekimi ve İzmir Kız Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı 24 Kasım Öğretmenler Günü sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür emekli öğretmenlerle bir araya geldi. Olgunlaşma Enstitüsü İzmir Kültür Sanat Merkezi'nde bir araya gelen Yentür ve emekli öğretmenlere Kültür Sanat Merkezi'nin Müdürü Şule Aydın ev sahipliği yaptı.

24-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-202224-11-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.