İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi 'Mesleğimde Matematik Çalıştayı'nda Buluştu

İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi 'Mesleğimde Matematik Çalıştayı'nda Buluştu

Millî Eğitim Bakanlığı Matematik Seferberliği kapsamında İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Ekonomi Üniversitesi 'Mesleğimde Matematik Çalıştayı' düzenledi.  2-3 Aralık 2022 tarihlerinde İzmir Ekonomi Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştayın ilk günü İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ve İzmir İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi'nin konuşmalarıyla başladı. Çalıştaya İzmir'deki 14 okuldan tam 140 öğrenci ve 30 öğretmen katıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörlüğü, Matematik Bölümü ve İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen çalıştayda farklı sektörlerden uzman kişiler ve akademisyenler sunumlar yaparak hem mesleklerini ve çalışma alanlarını tanıttılar hem de mesleklerinde matematiği nasıl kullandıklarını anlatan sunumlar yaptılar.

Çalıştaya Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Danışmanı Dr. Şeyma Pekgöz, İzmir İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Ömer Ulupınar, Medet Ekşi, İbrahim Doğru, İbrahim Kiraz, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Zeynep Başdaş ve Nedim Sıtkı Şatır, İl Millî Eğitim Müdürlüğünde görevli alan uzmanlar Doç. Dr. Özden Ölmez Ceylan, Dr. Sait Çüm, Ali Can Güllü, Sultan Ganioğlu, İlknur Akyol ile akademisyenler, farklı meslek gruplarından temsilciler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Dokuz oturumun gerçekleştirildiği çalıştayın birinci gününde HOD Architecture firmasından Hüseyin Onur Dinmez 'Mimarlık', Vakıfbank Bayındır Şube Müdürü Murat Özdek 'Bankacılık', PWC firmasından İsmail Ünal 'Denetim', İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Deniz Sayar 'Endüstriyel Tasarım', Nestle firmasından İrem Dalcı Lojistik', İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim görevlisi Nejat Kutup 'Gastronomi', İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Bölümünden Dr.  Öğretim Üyesi Işık Ülkün Neusser,'Mimarlık', G & G Danışmanlık firmasından Gülşah Güldalı 'Psikoloji', Türk Ekonomi Bankasından Mehmet Karaca 'Bankacılık' konulu oturumlarda öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerle bir araya geldi. Sunumların ardından farklı okullardaki öğrencilerden takımlar oluşturuldu, öğrencilerin kaynaşmalarını sağlamak amacıyla eğlenceli buz kırıcı etkinlikler yapıldı.

'Mesleğimde Matematik Çalıştayı'nın ikinci gününde CEMER Kent Ekipmanlarınden Ezgi Yelekoğlu ve Burak Eroğlu 'Kentsel Tasarım', Adresgezininden Dr. Bora Mocan 'İletişim' konulu oturumlarda öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerle bir araya geldi.

Çalıştay kapsamında sektör temsilcileri, akademisyenler ve İl Millî Eğitim Müdürlüğündeki alan uzmanları bir araya gelerek öğrencilere farklı mesleklerde matematiği görmelerini amaçlayan oyunlaştırılmış problemler hazırladılar. Bu problemlerde öğrenciler optimizasyon, mimari ölçeklendirme, risk analizi, Nash Dengesi gibi matematiksel konularla ilgilendiler.

Çalıştayın ikinci gününde Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar yaptığı konuşma ile öğrencilerden oluşan takımların yarıştığı matematiksel oyunları başlattı. Takımlar farklı sınıflardaki istasyonları gezerek bu oyunlara katılıp problemleri çözmeye çalıştılar. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar sınıflarda öğrencilerin takım çalışmalarını gözlemleyerek onlarla sohbet etti. Takım çalışmalarının ardından düzenlenen ödül töreninde; katılımcı okullara teşekkür ve plaketleri, öğrenci ve öğretmenlere katılım sertifikalarının verilmesinin ardından çalıştay tamamlandı.

Öğrencilerin matematiğin mesleklerle ilişkisini somut şekilde görmelerini ve deneyimlemelerini amaçlayan bu çalıştayın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde çalışmaların sürmesi planlanıyor. 

İki gün süren çalıştaya Atatürk Lisesi, İzmir Kız Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Suphi Koyuncuoğlu Lisesi, Yunus Emre Anadolu Lisesi, Atakent Anadolu Lisesi, Süleyman Demirel  Lisesi, Cihat Kora Anadolu Lisesi, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Buca Fatma Saygın Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi, Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi, 60. Yıl Anadolu Lisesi, İTO Süleyman Taştekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

03-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-202203-12-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.