İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Mili Eğitim Müdürlüğü Sınai Mülkiyet Çalışmalarında Ön Sıralarda

İzmir İl Mili Eğitim Müdürlüğü Sınai Mülkiyet Çalışmalarında Ön Sıralarda

Milli Eğitim Bakanlığının mesleki eğitimde paradigma değişikliği vizyonu çerçevesinde mesleki eğitimde sürekli bir iyileşme, gelişme, etkililiğini ve verimliliğini artırma çabalarının somut bir örneği olan sinai mülkiyet çalışmaları mesleki ve teknik eğitim alanında İzmir için büyük önem taşıyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Liselerinin, Mesleki Eğitim Merkezlerinin, yeniliğe dair her türlü çalışmasını, tüm projelerini yakinen takip ediyor ve destekliyor.  Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmen ve öğrencilerin sınai mülkiyet farkındalığını artırmak amacıyla planlanan çalışmalar sonuçlarını vermeye başladı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim kurumları patent, faydalı model, tasarım ve marka tescil çalışmalarında rekor başvuru gerçekleştirdi. Faydalı Model alanında 78 başvuru, marka alanında 188, patent alanında 42, tasarım alanında 4596 başvuru yapıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü  toplamda 4904 başvuru ile Türkiye'de bir ilke imza attı. Tescil edilen sayı ise 127 oldu.

İzmir'de fikri ve sınai mülkiyet çalıştayı düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türk Patent ve Marka Kurumu işbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitimde faydalı model ve patent farkındalığını artırmak, ülke sathında tüm mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında patent ve faydalı model girişimine katkı sağlamak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan Fikri ve Sınai Mülkiyet Ofisinde görevli öğretmenlerin katılımıyla 02-03 Mayıs 2023 tarihleri arasında "Fikri ve Sınai Mülkiyet Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştaya Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İzleme, Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Daire Başkanı Mahmut Birol Gezer ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğini yaptığı çalıştayda; fikri ve sınai mülkiyet haklarının yanı sıra patent kavramları, uluslararası patent başvuruları ve tasarım ve marka uygulama konuları ele alındı ve iyi örnekler paylaşıldı.

05-05-202305-05-202305-05-202305-05-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.