İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklâl Marşı´mızın 98.Yılını Büyük Bir Gururla Kutluyoruz

İstiklâl Marşı´mızın 98.Yılını Büyük Bir Gururla Kutluyoruz

Asırlar boyu istiklalini ve istikbalini her türlü menfaatin üstünde tutan yüce milletimizin ruh kudretinin sözle ifadesi olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 98. yılını büyük bir gururla kutluyoruz.

Milletimizin hissiyatının ifade ve terennümü olan bu destansı eser; güneşle birlikte doğudan yükselen hilali, yıldızı ile buluşturan al bayrağın hikâyesini nakleder. Her satırı milletimizin iradesinin ve kararlılığının ispatıdır. Gölgesi vatan toprağına, sevdası ulusumuzun gönlüne düşen bu ruh kudreti ezelden ebede bir fermandır. Aziz milletimizin hürriyet hakkı için hakka yeminidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşımız hakkındaki duygu ve düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin esaret devri geçirdikleri bir hakikattir. Bizim kahramanlarımız, hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir.”

Milli mücadele ruhunu, vatan sevgisini ve bağımsızlık tutkusunu en güzel biçimde yansıtan İstiklal Marşımız Kurtuluş Savaşının en çetin döneminde büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında ebedîleşmiştir.

Bin yıllık medeniyetimizin özünden damıtılan hürriyet ve vatan sevdasını satırlara bir hattat gibi nakşeden usta şair Mehmet Akif asırlar ötesine sesleniyor. Ezelden beri hür yaşama azminden ödün vermeyen milletimizin, son nefesine kadar al sancağın gölgesinden başka yerde nefes almayacağını ifade ediyor.

 Akif, vatanın müdafaası söz konusu olduğunda “Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!” diyen milletimizin, zulüm ve tehdit nereden gelirse gelsin iman dolu göğsüyle karşılayacağını naklediyor. Bu toprakların uğruna toprağın altında “kefensiz yatanların” istiklal yeminini gelecek nesle hatırlatırken, vatanın her karışında cenneti koklayanlara da “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl” dizeleriyle hürriyeti muştuluyor.

Kıymetli meslektaşlarım, sevgili çocuklarım; böyle bir milletin evlatları olarak, bu vatanın üzerine bayrağımızdan başka gölge düşmesin, ay yıldızlı sevdamız sonsuzluğun göğünde dalgalansın diyerek aldığı her nefeste bu şuurla vazifeye atılacağız. Milletimizin maneviyatının abideleştiği bu kıymetli eseri, kulaklarımız ile değil kalbimizle duyarak her satırını, bir rehberlik,  bir uyarı mahiyetinde aklımıza ve karakterimize kaydedeceğiz.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” diyen büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                                          Dr.Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                                                                                            İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.