İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı'nın Kabulü 103 Yaşında

İstiklal Marşı'nın Kabulü 103 Yaşında

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü töreni düzenlendi. 

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde gerçekleşen törene; İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ege ordu komutanları, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, Bayraklı Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

'Milli Marşımız, Vatan Sevdasının Terennümüdür'

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi yaptı. İstiklal Marşı'nın kabulünün 103. yıl dönümünü kutlayan Yahşi, şu ifadeleri kullandı: 'Mehmet Akif'in dizelerinde ebedileşen milli marşımız, vatan sevdasının terennümüdür. Her mısrada gönül telimizi titreten İstiklal Marşımız, Akif'in maneviyatı ile adeta bütünleşmektedir. Bu topraklar, bize öyle kolay vatan olmadı.  Her karış vatan toprağının koynunda; gençliğini, hayallerini bizler için terk eden binlerce vatan evladı yatıyor. Aldığımız her nefeste, attığımız her adımda bu kutlu emaneti atiye taşımak için daha çok çalışacağız. Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve 'Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!' diyen büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle ve minnetle anıyorum.'

'İstiklal Marşımız Bağımsızlığımızın Sembolü'

Ardından konuşma yapan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, İstiklal Marşı'nın yazıldığı dönemde milli mücadelenin sembolü, mücadele sona erdikten sonra ise bağımsızlığımızın sembolü haline geldiğini ifade etti. İstiklal Marşı'nın Türk milletine yol gösterici dizelerden oluştuğunu söyleyen Vali Elban, marşın yazım sürecinde milli mücadelenin henüz sona ermediğini hatırlattı.

Vali Elban, 'Düşmanın dört bir yandan Anadolu'ya saldırdığı bir dönemde yazılan İstiklal Marşı, bu millete 'Sen sıradan bir millet değilsin, sen binlerce yıldan beri mazlumların umudusun!' demek için yazılmış bir milli marştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm silah arkadaşları, bu toprakların vatan olması için seve seve canını feda eden ebediyete irtihal etmiş tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz ile bugün burada toplanmamızın müsebbibi İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle, şükranla yâd ediyorum.' sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasının ardından 'İstiklal Marşını Güzel Okuma Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere plaketlerini takdim eden Vali Elban, günün anısına öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Yarışmada il birincisi olan Selçuk Şehit Polis Demet Sezen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mustafa Yıldız'ın okuduğu İstiklal Marşı, davetlilerden büyük alkış aldı.

Programda, TRT Haber yapımı 'Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşımızın Gururlandıran Hikâyesi' adlı video gösteriminin ardından sahne alan Bayraklı Ali Osman Konakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergilediği teatral oratoryo gösterisi, izleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Karşıyaka Şehit Profesör Doktor İlhan Varank Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından seslendirilen Mehmet Akif Ersoy'a ait 'Bülbül', 'Zulmü Alkışlayamam' eserleri ve Esat Kabaklı'nın 'Bu Bayrak' adlı türküsüyle program sona erdi.

12-03-202412-03-202412-03-202412-03-202412-03-202412-03-202412-03-202412-03-202412-03-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.