İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 97. Yılını Büyük Bir Gururla Kutluyoruz.

Milletimizin, vatanına koşulsuz bağlılığının ve ruh kudretinin bir yansıması olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yılını büyük bir gururla kutluyoruz.
İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 97. Yılını Büyük Bir Gururla Kutluyoruz.

Milletimizin, vatanına koşulsuz bağlılığının ve ruh kudretinin bir yansıması olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yılını büyük bir gururla kutluyoruz.

Milletimizin kendisine pranga vurmak isteyenlere karşı topyekûn, en sert cevabı verdiği İstiklal mücadelemiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında ebedîleşmiştir.  Merhum şairimiz, bu mısraları vatan toprakları işgal altındayken,  milletimizin var oluş mücadelesini büyük bir irade ve kararlılık ortaya koyduğu günlerde kaleme almıştır. Milli mücadele ruhunu, vatan sevgisini bağımsızlık tutkusunu en güzel biçimde yansıtan İstiklal Marşımız, vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu gösteren bir semboldür. Türk’ün şanlı tarihini, onu millet yapan değerleri öğrettiği için kahramanlık duygularını coşturan bu destansı marşın her satırı, bir rehberlik,  bir uyarı ve öneridir,  dikkatle okunması gerekir. Her satırı milletimizin iradesinin ve kararlılığının ispatıdır.

Henüz doğmamış vatan evlatlarına dahi  “ Korkma!” diye seslenen Mehmet Akif,  vatanın müdafaası için zerrece tereddüt edilmemesi gerektiğini öğütlüyor. Ezelden beri hür yaşama azminden ödün vermeyen milletimizin son nefesine kadar al sancağın gölgesinden başka yerde nefes almayacağını ifade ediyor.

 İstiklal Marşı; asırlardır istiklali genlerine kodlamış bir ulusun, hak bildiği yolda korkusuzca ilerlerken karşısına çıkacak olanlara “hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!” dizeleriyle adeta meydan okumasıdır.

İstiklal Marşı;  Millet yolunda yürüyenlerin nereden gelirse gelsin her türlü zillete(istilaya)iman dolu göğsüyle karşılık vereceğinin tüm dünyaya ilanıdır.

İstiklal Marşı; Bu topraklar üzerine gölge düşmesin diye, uğruna nice güneşlerin battığını anlatan bir destandır.

İstiklal Marşı; Alına, kanı karışanların, bayrağı şafaklar gibi dalgalansın diye can verdikleri bir büyük sevdadır.

İstiklal Marşı; Bastığı toprağın değerini bilip baş üstünde taşıyanların ibadetidir. Cennet vatanının bir karışında dahi gözü olanlara karşı şehadetle başları arşa değenlerin şarkısıdır.

İstiklal Marşı; Bir milletin, ebedi bekası ve hürriyet hakkı için hakka yeminidir. Her dizesine vatan aşkı ustalıkla nakşedilmiş bir fermandır. İstiklal ve hürriyet için tam bağımsızlık için mücadele azminde olan milletimizin kararlılığının mührüdür.

 

Bu duygularla “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” diyen şair Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal ve istikbal mücadelesinde kanlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

 

Ömer Yahşi

İl Milli Eğitim Müdürü

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.