İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Öğrencilerine Göz Taraması Başladı

İlköğretim Öğrencilerine Göz Taraması  Başladı

İlköğretim Öğrencilerine Göz Taraması  Yapılacak

İzmir´de 11 bin ilköğretim öğrencisine göz taraması yapılması öngörülen protokolün ilk taraması Gaziemir Anafartalar İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı arasında ilkokul çağındaki çocuklarda göz taraması yapılmasına ilişkin imzalanan protokolle planlanan uygulama Gaziemir Anafartalar İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen törenle başladı. Projenin açılış toplantısına İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Eraslan ve İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kırlangıç katıldı.

Göz Taraması töreninde konuşan Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Ekrem Demirtaş, çocuğun başarısının okuduğunu görmesinden geçtiğini belirterek, ailelerin çocuklarının yaşadığı göz bozukluklarını zaman zaman fark edemediğini söyledi. Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı olarak 3’üncü kez göz taraması gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Demirtaş, “Bugünkü göz taramamız da çocuklara yönelik ilk projemiz değil. “Sağlıklı Gözler, Başarılı Nesiller” Kampanyası ile 12 bin öğrencimize, "İzmir’im Kredi Kartı" projemiz ile de 100 bin İzmirli ilköğretim öğrencisine göz taraması yapılmıştı" dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Eraslan da müdürlük olarak eğitimin, hayatın içerisindeki her alanına dokunmayı, tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde olmayı önemsediklerini belirterek, "Bugün de gerek akademik anlamda gerekse sosyo-kültürel anlamda önemli olan bir hususta birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4 ilçemizdeki 30 ilkokulumuzda eğitim gören 10 bin 317 öğrencimizin taraması yapılacak. Erken yaşta teşhis ve tedavisi önemli olan bir gurup olarak seçtik. Bu uygulamanın hem akademik başarısında hem de sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda önemli bir rol üstleneceğini düşünüyorum" dedi.

 

İl Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kırlangıç da, “Daha iyi görüyorum, daha iyi anlıyorum sloganıyla ilk göz taramasının startını Anafartalar İlköğretim Okulu’ndan verdik. Konak, Gaziemir, Narlıdere ve Karabağlar ilçelerinde 30 ilköğretim okulundan yaklaşık 11 bin öğrenciye göz taraması gerçekleştireceğiz. Göz hastalığı olanların tanısını koyarak tedavilerini sağlayacağız” diye konuştu. 
09-03-201709-03-201709-03-2017

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.