İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin Uluslararası Engelliler Günü Mesajı

.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin Uluslararası Engelliler Günü Mesajı

1992’de yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, toplumumuzun bir parçası olan engellilerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak geleceğe güvenle bakabilmek anlamında önemli bir tarihtir.

Yaşamın her alanında kimseye muhtaç olmadan, başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak engelli bireylerin en tabii hakkıdır. Engelli insanlarımızın asıl beklentisi yardım değil birey olarak tanınma ve topluma aktif olarak katılımdır. “İnsanı yaşat ki devlet yaşsın” diyen; insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir geleneğin mensuplarıyız. Engelli bireylerin hayata sıkı sıkı tutunabilmek için yetenek ve becerilerini ortaya çıkarma fırsatı bulabilmeleri çok önemli. En kıymetli haklardan biri olan eğitim hakkından kolayca ve kesintisiz olarak yararlanabilmeleri gerekiyor.

Engelli bireyler küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim alma fırsatı bulduklarında yaşam onlar için kolaylaşacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ‘Her çocuk bizim en kıymetli hazinemizdir.’ düşüncesinden yola çıkıyoruz. Öğrencilerimizin kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmeleri için temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlayabilecek eğitimi almaları adına en erken yaşta eğitim sistemimize dâhil etmenin önemine inanıyoruz.

Bu anlamda özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitim performanslarını da dikkate alarak; akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verdik. Öğrencilerimizin okullaşma oranını artırdık. Yürüttüğümüz projeler ile toplumsal anlamda farkındalık yaratmak için engelli öğrencilerimizi akranlarıyla farklı ortamlarda bir araya getirdik.

Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Özel çocuklarımıza toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Onların eve mahkûm olmadığını, kaderleri ile baş başa bırakılmadığını hissettirmek en büyük önceliğimiz.

Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz. Halk eğitimi merkezlerinde düzenlenen kurslar vasıtası ile 23 yaş ve üzeri engelli vatandaşlarımızı eğitim sürecine dâhil ediyoruz.

Dünyada her türlü fiziksel engeline rağmen ruhuna engel koymadan hayatına birçok başarı öyküsü sığdıran nice güzel insanlar var. Bu örnekler bize günlük hayatımızda unuttuğumuz, insanın irade ve azminin nelere kadir olduğu gerçeğini hatırlatıyor.

Öğrencilerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları desteği onlara sağlamak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek,  onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.

Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak işlere imza atacak özel çocuklarımız bizlerin yarınlara olan inancını daha da perçinliyor. Bu çocuklarımız gelecekte göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacaklar.

Bu düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimize sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

               

                Dr. Ömer Yahşi

          İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.