İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi’nin “9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu” Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi’nin “9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu” Mesajı

Milletimiz, bin yıldır evi olan bu kutsal vatan toprağında hak iddia edenlere karşı dünya tarihinde eşine rastlanmayan bir destanına imza atarak kazandığı zaferi 96 yıl önce bugün İzmir’in kurtuluşu ile taçlandırmıştır. İzmir’in işgaliyle başlayan Kurtuluş Savaşı, yine şehrimizin kurtuluşu ile nihayetlendi. Hasan Tahsin’in emperyalizme karşı attığı o ilk kurşunun sesi bütün dünyada yankılandı.

Türk ordusunun kahramanlığı yanında askeri ve siyasi alanda gösterdiği yüksek kudret ve kabiliyetinin ispatı olan Kurtuluş Savaşı  9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’de sonuçlandı. Garbın afakını saran çelik zırhlı duvara,  iman dolu göğsü ile serhat gibi dikilen yüce milletimiz, genlerinde olan ruh kudretini müstevlilere göstermekten zerrece tereddüt etmedi. Tarihin karanlık arşivlerine terk edilmek istenen milletimiz, Misak-ı Milli sınırlarını düşmandan arındırarak eşsiz bir zaferin mümessili oldu,

9 Eylül, sadece İzmir´in kurtuluşu değildir. Bütün cihan işitsin ki Efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu vatanın asıl sahiplerinin son imzasıdır.“

Uğruna en ağır bedellerin ödendiği, en kanlı savaşların yaşandığı bu kara parçasını, vatan  yapanların; “Toprağın koynuna gülerek girenlerin” son sözüdür. Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden yolda azmin ve iradenin sembolüdür.

Aziz milletimiz ecdadından aldığı bu şuur ile milli birlik ve beraberlik duygusunu her geçen gün daha da pekiştirmekte ve yarınlara olan inancını gün geçtikçe güçlendirmektedir. Evlatlarımızı yetiştirirken gelecekte de bu gücü diri tutmak ve ülkemizi bölgesinde ve dünyada söz sahibi, insani değerleri ve erdemi ile örnek bir ülke konumuna getirmek en temel vazifemizdir. Tarihini bilen, manevi değerlerini özümsemiş, kökleri vatan toprağında  bir gençlik aydınlık yarınlarımızın  teminatı olacaktır.

Bu duygularla İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.