İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi’nin “9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu” Mesajı

Milletimizin emperyalizmin kirli emellerine karşı verdiği mücadelede, Hasan Tahsin´in attığı ilk kurşunun Anadolu´da yankılanıp zaferle taçlandığı İzmir’in kurtuluşunun 95. yıldönümünde, hepimiz aynı duygu ve heyecanı paylaşıyoruz.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi’nin “9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu” Mesajı

9 Eylül 1922 tarihi sadece İzmir´in kurtuluşu değil, Anadolu topraklarındaki bin yıllık varlığımızı perçinleyerek, sarsılmaz bir inançla ruh bulan bir direnişin, düşman işgalini sona erdiren güçlü bir vatan sevgisinin destanıdır.

 

26 Ağustos Büyük Taarruz ile başlayan süreç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz´dir, ileri!" komutu ile şahlanıp  9 Eylül İzmir´in kurtuluşuyla nihayetlenmiştir. Tarihin tozlu arşivlerine süpürülmek istenen milletimizin varlığını, dosta düşmana kabul ettirmiş, bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden yolda azmin ve iradenin timsali olmuştur.

 

Tarihi büyük zaferlerle dolu milletimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de milli birlik ve beraberliğinden aldığı güçle, içten veya dıştan gelebilecek her türlü saldırıyı bertaraf etmeye muktedirdir. Milletimizi yüzyıllardır ayakta tutan milli şuur ve vatan aşkı sayesinde bu çirkin saldırıları milletimiz her defasında bertaraf etmeyi başarmıştır. Bu gücü diri tutmak ve ülkemizi her alanda çağdaş medeniyetin en üst seviyesine çıkarmak için geçmişimizden ders almalı ve genç nesilleri tarih bilincine sahip bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

 

Bu duygularla İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.

 

      Ömer YAHŞİ
İl Millî Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.