İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer YAHŞİ’nin “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Mesajı  

Şanlı tarihimize damga vurmuş en önemli dönüm noktalarından biri olan Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıldönümünü milletçe büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. 
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer YAHŞİ’nin “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” Mesajı  

Kurtuluş Savaşı’nda vatanını işgal etmek isteyen güçlere karşı onurlu bir var oluş mücadelesi veren milletimiz, dünyanın dengelerini değiştirerek tarihin yazdığı ender bir başarıyla kazandığı zaferi, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” şiarıyla Cumhuriyetle taçlandırmıştır.

Milletimiz içinde bulunduğu ahval ve şerâit ne olursa olsun bağımsızlığından ödün vermeyeceğini, ülkesinin bekasını koruyacağını tüm dünyaya göstermiştir. Cumhuriyet,  bir milletin kaderini tayin ederken, yalnızca kendi iradesini ve karakterini ortaya koyabileceği idare şeklidir. Binlerce yıllık Türk devlet geleneğine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet, 29 Ekim 1923 tarihinde, sarsılmaz bir vatan aşkıyla beslenen bağımsızlık düşüncesinin, milli egemenlikle vücut bulmuş halidir. 

Cumhuriyetini içtenlikle sahiplenen ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan halkımız; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller sayesinde çağdaşlaşma yolunda çok önemli yollar kat etmiş ve Türkiye günümüz dünyasında saygın ülkeler arasında yerini almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kurulduğu günden beri sadece vatandaşlarının değil, aynı zamanda dünyadaki tüm mazlum milletlerin ilham ve güven kaynağı olmuştur.

Geçmişte olduğu gibi bugün de vatanına sahip çıkan milletimiz, 15 Temmuz 2016 gecesi, Cumhuriyetin 100. yıldönümüne kararlı adımlarla yürüyüşümüze hiçbir gücün engel olamayacağını göstermiştir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden darbe girişimi Türkiye Cumhuriyeti’nin istikrarına, güçlenen demokrasisine ve şanlı Türk ordusuna yapılmıştır. 

Milli Eğitimin yılmaz neferleri olarak Cumhuriyetin yeni nesillerini; vatanına bağlı,  aklın ve bilimin üstünlüğünü benimseyen, bilimin, sanatın, sporun her alanında gecesini gündüzüne katarak azimle çalışan, hoşgörü ve kardeşliğin ışığında özgür düşünebilen, insan haklarına saygılı, halkının milli ve manevi değerlerini şahsi emellerinin üstünde tutan, kararlarını sorumluluk bilinciyle verebilen yetkin bireyler olarak yetiştirmek asli görevimizdir. 

94 yıl önce birlik ve beraberlik içinde inşa ettiğimiz Cumhuriyetimize önümüzdeki yıllarda da aynı ruhla sahip çıkıp kendimize muasır medeniyet seviyesinin üstünde Türkiye hedefi koymalıyız. Her gün daha ileriye yol almak için neler yapabileceğimizi planlamalı, emanetçisi olduğumuz mirası bizden sonrakilere teslim edeceğimiz bilinciyle hareket etmeliyiz. Ulusumuzun güçlü yarınlara ulaşma kararlılığını yansıtan Cumhuriyetimiz, ulusal birlik ve beraberliğimizin teminatı olarak medeniyetimizi geleceğe taşıyacaktır. 

Bu vesile ile Cumhuriyetin ilan edilişinin 94. yılını idrak ediyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, bütün vatandaşlarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını diliyorum.

 

     Ömer YAHŞİ
İl Millî Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.