İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi’nin “24 Kasım Öğretmenler Günü” Mesajı  

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza mermere şekil veren sanatçının hassas ve ince üslubuyla yaklaşan, yıllar geçse de gönül bağımızı hiç koparmadığımız öğretmenlerimizi  “Öğretmenler Günü” vesilesiyle sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi’nin “24 Kasım Öğretmenler Günü” Mesajı  

 

Yarınlarımızın ümidi öğrencilerimizi vatanını seven, insan hakları ve demokrasiyi özümsemiş, aklın ve bilimin ışığında milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi için görevini fedakârca ifa eden öğretmenlerimizin hakkı ödenmez.  Topluma hizmet veren her meslek saygın ve değerlidir ama tüm meslek mensuplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik her birimiz için ayrı bir öneme sahiptir. 

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk de “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözleriyle millet olma bilincinin güçlenmesinde öğretmenliğin kutsal sorumluluğunu çarpıcı bir şekilde dile getirmiştir.

Yine İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif; “Öğretmenlik liyakat ve vicdan gerektirir çünkü vazife büyüktür.” diyerek öğretmenlerimizin yüksek donanıma sahip ve ahlaki açıdan örnek olmalarının önemine işaret etmektedir.

Eğitim, iklimi bahar, yaprakları hep yeşil olan, çiçekleri her daim diri bir bahçedir. Öğretmen bilginin öz suyu ile bu bahçeyi taze tutan gönül ehli bir bahçıvandır. Suya hasret toprağın yağmurla buluşması gibi bilginin hakikatine susayan ruhlara candır. 

Öğretmenlerimiz kültürümüzde çok özel bir yere sahiptir. Bir dağ köyünde soğuktan donan elleri ısıtan bir nefestir öğretmen. Sevginin, inancın, barışın, ve hoşgörünün ete kemiğe bürünüp tahta başında, bir ülkenin kaderi oluşudur öğretmen. Cehaletin kör kılıcına göğsünü siper ederken gururla başı dik durandır ve günün birinde ay yıldızın ışığı sonsuza dek parlasın diye al bayraklara sarılandır  öğretmen…Vatan aşkıyla yüreği titrerken görevi başında şehit olandır öğretmen. Al bayrağımın dalgalandığı her yer vatanımdır, görev neredeyse oradayım, diyebilendir öğretmen. Geleceğe giden yolda masum hayatlara dokunarak bilgi ve sevginin can suyuyla yeni nesilleri filizlendirendir öğretmen. 

Almadan veren, kibirlenmeden gurur duyan, gösteriş yapmadan paylaşan, karşılık beklemeden seven, ağlarken gülebilendir öğretmen. Yunus’ta gönülden bir şiirin sesi, Mevlana’da sonsuz sevginin kıvılcımı, Fuzuli’de devası olmayan bir aşktır öğretmen. Tarihin akışına yön veren cihan padişahı Fatih’e rehber olan hocası Akşemseddin’dir öğretmen. Prof. Dr. Aziz Sancar’ı Anadolu’nun bağrından Nobel’e taşıyan güçtür öğretmen. Vicdandır, merhamettir, bizi biz yapan en büyük değerdir öğretmen.

Öğretmenlerimiz; vatanımızı aydınlık bir istikbale hazırlayan,  yarının büyük ve müreffeh Türkiye’sinin mimarları! Şefkatle dokunduğunuz yürekler her daim sizi hatırlayacak. Bu milletin evlatları, umudu, ilhamı, sanatı kısacası insan olmayı, tek ses, tek yürek bir olmayı sizden öğrenecek.

Toprağa atılan bir tohumun, yeni tohum verirken kendisini feda etmesi gibi,  öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilendir. Öğretmenlik mesleği bir gönül işi, çıkar gözetmeden sevmektir ve bu çaba sadece maddi nedenlerle açıklanamaz. Özünden gelen merhamet, sevgi, adalet duygusuyla milletinden ve ülkesinden aldıklarını öğrencilerine aktarma sorumluluğu taşıyan öğretmenlerimiz yarınlarımızın teminatıdır.

Biz eğitimciler; ülkemizin yarınlarını inşa ederken, tarihine ve kültürüne duyarlı ve bunları özümseyen bir nesil ile geleceğe emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.

Genç dimağlar boşluk kabul etmezler. Gerek bireysel gerekse toplumsal halde bu boşlukları kirli ve hain emelleri ile doldurmak isteyecek kişilere, şer yapılanmalara ve zararlı alışkanlıklara karşı her daim dikkatli olmak durumundayız. 

Aklını ve duygularını yönetebilen bunları iyi insan olmak için kullanan, yaşadığı toplumu güzelleştiren düşünen, üreten hep bir adım öteye, daha iyiye gitmeyi hedefleyen gençler, öğretmenlerimizin en güzel eseri olacaktır.

Türkiye’nin ileri memleketler arasında hak ettiği saygınlığı elde etmesi için üreten ve bilgiyi kullanan bir yapının önemini idrak eden öğretmenlerimiz; ezber yapmadan araştıran, uygularken öğrenen ve tarih bilincine sahip öğrenciler yetiştirerek ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynayacaklardır. 

Ülkemizde insanımızın yarınlarımızın mimarı öğretmenlerimize olan inancı ve desteği tamdır. Öğretmene saygıyı temel alan bir kültürün temsilcileri olarak bizler, onlara olan minnet borcumuzu hiçbir zaman layıkıyla ödemeyeceğimizin farkındayız.

Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verildiği bugünde, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden tebrik ederken emekli öğretmenlerimize sağlık, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

 

     Ömer YAHŞİ

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.