İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yarıyıl Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yarıyıl Mesajı

 Değerli Öğretmenlerim, Değerli Anne Babalar, Sevgili Öğrencilerim;

 

            2016-2017 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemini tamamlamış bulunmaktayız. Bugün öğrencilerimiz karne almanın coşkusunu yaşıyor. Karne, sadece öğrencinin değerlendirilmesi için bir vasıta değildir. Aynı zamanda öğrencinin merkezindeki tüm eğitim bileşenlerinin değerlendirilmesini de mümkün kılan bir yoldur. Bu süreçte eğitime katkısı olan tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ediyorum.

 

Sevgili Öğrenciler, bugün tatile girmenin ve karne almanın heyecanı içinde olduğunuzu biliyorum. Her şeyden önce sizlerin, anne-baba ve öğretmenleriniz için ne kadar değerli olduğunuzu bilmenizi isterim. Geçtiğimiz dönem boyunca doğru adımlar attıysanız muhakkak ki başarınızın tadını çıkarma zamanıdır.

 

Her şey sizin için bütün bu gayretimiz,  çalışmalarımız, hayallerimiz; gündelik telaşlarımız bile sizin adınıza. Çünkü hayatımızı anlamlı kılan sizlersiniz. Sevincimizde de kederimizde de siz varsınız. Bu yüzden elinizdeki karneler aslında sadece size verilmiş karneler değildir, aynı zaman da bu karneler, velileriniz ve öğretmenleriniz olarak bizlerin durumunu yansıtır.  Sizden istediğim bu karnelerin taşıdığı anlamı tam olarak kavramanızdır.

 

Karne, eğitim öğretim ortamlarında bir dönem boyunca sergilediğiniz performansın geri bildirimidir. Kesinlikle kişiliğinizi, zekanızı kategorize eden bir gösterge değildir. Yapılan çalışmaların ve sergilenen çabanın bir göstergesidir. Almış olduğunuz karneleriniz bir not çizelgesinin ötesinde; sonraki zaman için uyarıcıdır. Aynı zamanda başarılı olduğunuz alanlara sağlıklı yönlendirilebilmeniz için ipuçları taşımaktadır. Kazandığınız akademik gelişim, aldığınız notlar, sınav sonuçlarınız kadar duygusal ve davranışsal gelişiminiz, elde ettiğiniz sosyal becerileriniz ve sahip olduğunuz insani değerler de son derece önemlidir. Bu kazanımların hayat başarısı için en az akademik donanım kadar gerekli ve değerli olduğunu asla unutmayın. Bu açıdan değerlendirdiğimizde almış olduğunuz karneyi tatilde eksiklerin tamamlanması için bir fırsat olarak görmelisiniz.

 

Değerli Anne ve Babalar, Karne, aynı zamanda bizim çocuklarımızla ne kadar ilgilenip ilgilenmediğimizin de bir göstergesidir. Karne, sorunların sebeplerini ve çözüm yollarını sadece dışarıda aramadan, kendi sorumluluklarımızın da farkında olarak çocuklarımız için yapabileceklerimizi düşünmemizi sağlayacak bir vesile olabilir. Çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz kaliteli bir zaman dilimi, beraber izleyeceğiniz bir film, gideceğiniz bir müze ya da tarihi mekan, yapacağınız aile veya akraba ziyaretleriniz, gerçekleştireceğiniz sanatsal, kültürel ve sportif aktiviteler çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

Çocuklarınıza olumsuz söz ve nitelemeler içeren bir değerlendirme yapmak ve onları arkadaşlarıyla kıyaslamak çocuklar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. İtham edici söylemler yerine; onlara pozitif ifadelerin ve sevgi dilinin barındığı cümlelerle yaklaşarak yapıcı, destek verici ve teşvik edici bir davranış içinde olmamız, hem sorun çözme hem de çocuklarımızı başarıya yönlendirme bağlamında bizi istenilen sonuçlara daha da yaklaştıracaktır.

 

Değerli meslektaşlarım, eğer biz öğretmenler olarak eğitim-öğretim sürecinde öğrencilerimizi sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif kişilikleri gelişmiş, analitik düşünceye sahip, bilgiyi gündelik hayatına aktarabilen, vatanını ve milletini seven, milli ve manevi değerlerine sımsıkı bağlı ve bir o kadar da 21. Yüzyıl becerilerine sahip, eleştirel düşünebilen, evrensel  gelişmelere açık, bilimsel düşünceden ayrılmayan bireyler olarak topluma kazandırabiliyorsak sorumluluğumuzu tam olarak yerine getiriyoruz demektir.

 

Herkesin, bu kısa tatil dönemini bir fırsata dönüştürüp; kendi payına düşen önlemleri alarak, daha dinamik ve daha yenilenmiş bir şekilde II. yarıyıl dönemini karşılaması temennisi ile iyi tatiller diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                                         ÖMER YAHŞİ

                 İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.