İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 12 Mart Mesajı

.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 12 Mart Mesajı

İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını minnetle, hürmetle, rahmetle anıyoruz.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklal Marşı tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, hikmettir. Şanlı mazimizdir. Kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir. Dik bir duruştur. Hürriyetin simgesidir. Milli mutabakattır. Maneviyat sembolüdür.

Millet, tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmemiştir. Varlığına kastedenlere gerekli dersi vermiş, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkmıştır. "İstiklal Savaşı´nda da Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kenetlenerek bir var olma mücadelesi veren halkımız, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirmiştir.

Büyük şair, mütefekkir Mehmet Akif, İstiklal Marşı´yla milletin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırarak herkesin hislerine tercüman olmuş ve bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir. "Mehmet Akif´in, İstiklal Marşı´nı milletimize ithaf etmesi, onun alçakgönüllülüğünü ve vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır. İşte milli mücadele, Akif´te de zuhur eden bu ruhla kazanılmıştır.

İstiklal Marşı, milletimizin büyük bir var oluş mücadelesi yeni bir irade ve kararlılık ortaya koyduğu günlerde kaleme alınmıştır. Dolayısıyla bu irade ve kararlılığın esaslarını görebileceğimiz bir semboldür. Millet olarak varlığımızı devam ettirebilmemiz yeni nesillerin bu irade ve kararlılığa sahip çıkmalarına bağlıdır. Osmanlı Devleti´nin son yıllarından milli mücadelenin bitimine kadar geçen zamanı coşkuyla ve umut vaat ederek kaleme alan Mehmet Akif’in yazdığı İstiklal Marşı, pek çok zorluktan geçerek bir millet olma kararlılığını gösterdiğimizi bu toprakların nasıl vatan haline getirildiğini, bu kararlılığı ve vatanı sahiplenme bilincini anlatmaktadır.

 İstiklal Marşı, Akif´in deyimiyle  “tek dişi kalmış canavarların” kıskacı altında kalan milletimizin haykırışının somut bir abidesidir. İstiklal Marşı´nda öne çıkan iki temel kavram hürriyet ve istiklaldir. Bu bakımdan İstiklal Marşı, taşıdığı isimle diğer devletlerin marşlarından ayrı bir yere sahiptir. Çünkü hür yaşama iradesi bizim en karakteristik özelliğimizdir. Nitekim Mehmet Akif bu özelliği  şu dizeleriyle perçinler:

 

Ben ezelden beridir hür yaşadım yaşarım,

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım,

Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım,

Yırtarım dağları Enginlere sığmam taşarım.

 

İstiklal Marşı, bir milletin heyecanını, ruhunu, hassasiyetini ve coşkusunu yansıtan bir hürriyet bildirisidir. Bir milletin haykırışıdır. Her okuyuşumuzda bu bilincin hatırlanması dilekleri ve Akif´in duasıyla sözlerime son veriyorum: Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!

 

     Ömer YAHŞİ
İl Millî Eğitim Müdürü 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.