İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer YAHŞİ´nin Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Sevgili Öğrencilerimiz; Kıymetli Velilerimiz;   Değerli Meslektaşlarım; Onurlu ve dik duruşlarıyla tarih yazan yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı hayırlı ve uğurlu olsun.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer YAHŞİ´nin Cumhuriyet Bayramı Mesajı

29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, milletin kültürel birikimi ile İstiklal Savaşında gösterdiği kahramanlığın sonucu ortaya çıkan bir idare şeklidir. Milletin bağımsızlık özlemi, vatanın elden gitme endişesi ile birleşince İstiklal Savaşı, bu savaşın sonunda da Cumhuriyet doğmuştur. Gazi Mustafa Kemal’in “Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. ”diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milleti’ne bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Rabbimize şükürler olsun ki bugün ulaştığımız seviyede Milletimizin ortak eseri olan cumhuriyet kendi özüyle, ruhuyla, gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur.

Doksan üç yıl önce Anadolu’nun ebediyen Türklerin vatan toprağı olduğunu bir kez daha ispatlayan aziz milletimiz, çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden giriştiği mücadeleden alnının akıyla çıkmış; bu hak dava yolunda nice yiğitler şehit düşmüş; nicesi gazilik mertebesine erişmiştir.

Bugün de 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşadık ve gördük ki aziz Türk Milleti, istiklal ve istikbaline göz diken düşmanlarının ve onların işbirlikçi maşalarının her türlü ihanet ve alçaklıklarına karşı aynı kararlılıkta olduğunu ispatlamış; millet olmanın haysiyetini ve devlet olmanın ciddiyetini tüm dünyaya göstermiştir.  İşte bu milli dayanışma ve kardeşlik ruhu ile geleceğimizi hep birlikte muasır medeniyetler seviyesinin de üstünde inşa etmek hepimizin görevidir.

Milletçe duygu birliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür ettiği bugün, Cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bugün bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız.

Bu vesile ile cumhuriyetimizi daha da yücelteceğiz. Onu insanlığın bir umut kaynağı olarak muhafaza ve gerekirse müdafaa edeceğiz. Çünkü biz en zor şartlara ve bütün imkânsızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren bir milletiz.

Cumhuriyetimizin doksan üçüncü yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere canları ve kanlarıyla vatan topraklarını bize emanet bırakan İstiklal Savaşı şehitlerimizle 15 Temmuz Demokrasi Zaferinin aziz şehitlerini, bu uğurda her türlü fedakârlığı göstermiş olan gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde eğilerek yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle tebrik ediyorum.    

  

Ömer YAHŞİ

                                                                                                              İzmir İl Milli Eğitim Müdürü         

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.