İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "9 Eylül İzmir'in Kurtuluş Yıldönümü" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Hasan Tahsin'in ilk kurşunuyla başlayan direnişin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri! " emriyle nihayete ermesidir 9 Eylül.

9 Eylül, yalnızca İzmir'in kurtuluşu değil; emperyalizmin her türlü kirli emelinin denize döküldüğü, vatanın bağrından sökülüp atıldığı gündür.

26 Ağustos'ta başlayan Büyük Taarruz Harekâtı, 30 Ağustos'ta kesin bir zaferle sonuçlanmış;  ağır yenilgiye uğratılmış Yunan ordusu ardına bile bakmadan kaçmış, 9 Eylül 1922'de İzmir hürriyetine kavuşmuştur.

İnönü'de, Sakarya'da ve Dumlupınar'da aziz milletimizin kararlılığına ve kahramanlığına tanık olanlar, döküldükleri denizden çıkma fırsatını asla bulamayacaktır.

1081'de Çaka Bey'in fethi ile Anadolu topraklarına katılıp Ege ve Akdeniz'de hâkimiyetin kalesi olan Güzel İzmir'de, egemenliğine esaret zinciri vurmaya kalkışanlara karşı göğsünü siper ederek şahlanan milletimiz, bir büyük destana daha imza attı.

Bilge Kağan'dan Alparslan'a, Osman Gazi'den Fatih'e, Kanuni'den Atatürk'e kadar nice kahraman liderden aldığımız feyzle; kahraman milletimizin bağımsızlık ruhunu yaşatacak milli, manevi ve ahlaki değerlerle donatılmış nesiller yetiştirme gayretimizi sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Kurtuluşun kutlu olsun İzmir, zaferin kutlu olsun Türkiye!

 

Dr. Murat Mücahit Yentür 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.