İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "30 Ekim İzmir Depremi" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Güzide şehrimiz İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen ve acı kayıplar verdiğimiz depremin üzerinden 2 yıl geçti. Öğretmen ve öğrencilerimizin de aralarında olduğu vatandaşlarımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü hala yüreğimizde taşıyoruz.

Devletimiz ve milletimiz, bütün zor ve acılı günlerde olduğu gibi, bu felaketten sonra da, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmiş, yaraların sarılması sürecinde olağanüstü bir gayret göstermiştir.

Depremin ilk anından itibaren, oluşan sorunlar müdürlüğümüzce ivedilikle tespit edilmiş, öğrencilerimizin içinde bulundukları durumun olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması amacıyla psikososyal destek ekiplerimiz süratle sahaya yönlendirilmiştir. "EBA Erişim Destek Noktaları" ihtiyaç duyulan alanlarda öğrencilerimizin hizmetine sunulmuş, çadır kent ve konteyner kente yerleştirilen ailelerimizin öğrencilerine çeşitli eğitim etkinlikleri hizmeti verilmiştir.

30 Ekim tarihinden önce çok sayıda eğitim kurumumuzun depreme dayanıksız olduğu tespit edilmiş ve bu binalar boşaltılmış, aldığımız tedbirlerle hiçbir eğitim kurumumuzda can kaybının yaşanmaması ise tesellimiz olmuştur.

30 Ekim depremi, ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini çok acı bir şekilde bizlere tekrar hatırlatmıştır. Meydana gelen deprem, ülkemizde yaşanan afetlerin ilki değildi ve sonuncusu da olmayacaktır. Aradan geçen zaman içerisinde yaşanan farklı ölçekli depremler bunu açık bir şekilde göstermektedir.

Kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın gayretleriyle insanlarımızın deprem hususunda bilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi, hepimize düşen hayati bir görevdir.

Öğrencilerimizin modern, işlevsel ve güvenli okullarda eğitim görmesi, tüm öğrencilerimizin can sağlığının korunması önceliğimizdir. Başlatılan hasar tespit ve değerlendirme çalışmalarında yenilenmesine karar verilen eğitim kurumlarımızın yıkım işine ve yeniden inşasına süratle başlanmış, tamamlanıp açılışını yaptığımız eğitim kurumları öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Allah, ülkemizi ve milletimizi tüm felaketlerden muhafaza etsin. Böylesi acıların tekrar yaşanmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Dr. Murat Mücahit Yentür

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.