İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 103. yılına ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. 23 Nisan 1920'den bu güne gazi meclisimizin çatısı altında milletimizin istiklâli ve istikbali için emek vermiş, milli iradenin vatan sathında hâkimiyeti için mücadele etmiş; başta Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

Bağımsızlığımızın ve demokrasimizin teminatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı, milli egemenlik mücadelemizin en önemli dönüm noktalarından biridir. İstiklâli genlerine kodlamış bir millet,  bitti denilen yerden ayağa kalkarak bekasını tüm dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyetimizin ön sözü ve kuruluş felsefesi olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözü, milli iradenin tek temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde anlamını bulmuştur.

23 Nisan gibi milli bayramlarımız; birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta yekvücut olduğumuz günlerdir. Bugünler, kendi geleceği hakkında hiçbir baskıyı ve yönlendirmeyi kabul etmeden, istikbaline sahip çıkma kararlılığında olan; bu cennet vatanı, canları pahasına emanet eden ecdadımızın asil hatırasını yâd etmek için de bir vesiledir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü çocuklarımıza bayram olarak atfetmesi asla bir tesadüf değildir, onlara olan sevgisinin ve güveninin neticesidir. Bu aynı zamanda çocuklarımıza yüklenen büyük ve manevi bir görevdir. Çocuklarımızın bu sorumluluğu minik omuzlarında ve yüce yüreklerinde taşıyarak güzel yarınlarımızın mimarları olacağına inancımız sonsuzdur. Evlatlarımız geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendirecektir.

Bu vesile ile sevgili çocuklarımızın ve bütün dünya çocuklarının bayramını en içten dileklerimle kutluyor, 103 yıl önce bugün evlatlarımıza bu ülkeyi ve TBMM'yi emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"mız kutlu olsun.

Dr. Murat Mücahit Yentür

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.