İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Sevgili Çocuklar, Değerli Öğretmenler, Kıymetli İzmirliler;

İnanç, azim ve sabırla verdiği bağımsızlık mücadelesini, tüm imkânsızlıklara ve zorluklara rağmen zaferle taçlandıran ecdadımız, 102 yıl önce bugün, egemenliğine vurulmak istenen prangaları kırmış, 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açarak milli iradenin gücünü tescil etmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı, şanlı mazisi boyunca milli egemenliği karakterine nakşeden aziz milletimizin iradesine, şartlar ne olursa olsun hiçbir gücün engel olamayacağını göstermiştir.

Her daim devlet kurma kabiliyetinde olan aziz milletimiz "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" şiarıyla, umutla, inançla ve dualarla bir cuma namazı sonrası açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile bir kez daha kararlılığını ortaya koymuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi İstiklal mücadelemizin yönetim merkezi, Cumhuriyetimizin ilanının da karar mercii olmuştur.

23 Nisan 1920 tarihi, yalnızca siyasi iradenin tecellisi değildir. Samsun'a atılan ilk adımla Amasya'da dile gelen Sivas'ta şekillenen egemenlik, bağımsızlık, birlik ve beraberlik arzumuzun can bulmasıdır.

23 Nisan, cepheden cepheye koşan Kara Fatma'nın, sırtında cepheye silah taşıyan Nezahat Onbaşı'nın, Yunan'a kan kusturan efelerin efesi Yörük Ali'nin, evladının üstündeki örtüyü ıslanmasın diye kağnı üstündeki cephaneye örten Şerife Bacı'nın ve nice kahramanın güçlü iradesinin yansımasıdır.

23 Nisan, bir taraftan Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı, egemen olma mücadelemizin taçlandığı tarihî dönüm noktası iken, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olması sebebiyle de eşsiz bir gündür.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmesi, elbette ki onlara olan sevgisinin ve güveninin neticesidir. Bu aynı zamanda çocuklarımıza yüklenen büyük ve manevi bir görevdir.

Çocuklarımızın bu sorumluluğu minik omuzlarında ve yüce yüreklerinde taşıyarak güzel yarınlarımızın mimarları olacağına inancımız sonsuzdur.

Mazimizden gelen gücümüzle ve kararlılığımızla bu coğrafyada aidiyetimizi baki kılacak olan çocuklarımız, şanlı bayrağımızı ebediyen dalgalandıracaklardır.

Milletimiz, değerleriyle yetiştirdiği nesillerle varlığını sürdürecek, devletimiz genç kuşaklarla geleceğe umutla ve kararlılıkla ilerleyecektir.

Bu vesile ile sevgili çocuklarımızın ve bütün dünya çocuklarının bayramını en içten dileklerimle kutluyor, 102 yıl önce bugün evlatlarımıza bu ülkeyi ve TBMM'yi emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve dava arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla yâd ediyorum.

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"mız kutlu olsun.

 

Dr. Murat Mücahit Yentür

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.