İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Ya istiklâl ya ölüm" şiarını yüreğinde taşıyan aziz milletimizden aldığı güçle, yurdun dört bir yanını işgale yeltenen düşmana gereken cevabı vermek üzere harekete geçmiş, 16 Mayıs 1919'da Samsun'a doğru yola çıkmıştır.

Çanakkale'de, merminin bittiği yerde süngü, süngünün kırıldığı yerde dipçik, dipçiğin kırıldığı yerde kazma kürekle bozguna uğratılan emperyalizm, serin sulara gömülen zırhlılarından ders almamış olacaktır ki türlü bahanelerle Anadolu'yu tekrar işgale niyetlenmiştir.

Bandırma vapuru, Türk milletinin göğsü gibi kabaran Karadeniz'de sessizce süzülürken, dalgalarında umudu ve inancı 104 yıl önce bugün Samsun kıyılarına taşımış; vatanımızı işgal ve istilaya yeltenenlere karşı başlayan kutlu uyanışla kahraman milletimiz bu cesaretle, varlığına ve birliğine vurulmak istenen zincirleri kırıp parçalamıştır.

Samsun'a atılan ilk adımla milletimizin makus talihi değişmiş, yakılan özgürlük ateşi, kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Elden ele, gönülden gönüle dolaştırılan bu meşale, milletimizin bin yıllık geçmişine meydan okuyan emperyalizme atılan en sert tokat olmuştur.

Türk milletinin cesareti, metaneti ve mücadele ruhu, Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ve nihayetinde tüm Anadolu'da can bulmuş, tertemiz sinemize saplanan esaretin kara hançeri sökülüp atılmıştır.

19 Mayıs, Anadolu insanının birbirine kenetlendiği, varıyla yoğuyla zulme karşı durmaya yemin ettiği, istiklal ve istikbal mücadelemizin Cumhuriyet'le nihayete erdiği kutlu bir süreçtir. İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, Cumhuriyetin emanet edildiği gençlere duyulan güvenin ve onlara yüklenen sorumluluğun göstergesidir.

Ülkemizin bağımsızlığının, birlik ve beraberliğinin yegâne teminatı olacak gençlerimizin omuzlarında bu tarihi ve manevi sorumluluğu ilelebet taşıyacağına inanıyor, ecdadımızın izinden giderek, aynı cesur adımları atmaktan çekinmeyecek gençlerimizle geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919'un 104. yıldönümünde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, muhterem gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun.

Dr. Murat Mücahit YENTÜR

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.