İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 103 yıl önce Samsun'a attığı ilk adım; bağımsızlık mücadelemize cesaret, istikbalimize umut olmuştur.

19 Mayısta; aziz vatanımızı işgal ve istilaya yeltenenlere karşı kutlu uyanış başlamış, kadim milletimiz varlığına ve birliğine vurulmak istenen zincirleri bu cesaretle kırıp parçalamıştır. Samsun'a atılan ilk adımla birlikte kadim milletimizin makus talihi değişmiş, Samsun'da yakılan özgürlük ateşi, kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır.

Bu manada 19 Mayıs 1919; Kurtuluş savaşının ilk adımı, hürriyet ve istiklalin ilk haykırışıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ben o gün doğdum" dediği 19 Mayıs, aynı zamanda ezelden beri var olmuş ama asla esir olmamış milletimizin yeniden doğduğu gündür.

19 Mayıs, Anadolu insanının ulu önder etrafında kenetlendiği, varıyla yoğuyla zulme karşı durmaya yemin ettiği; Amasya'ya, Sivas'a, Erzurum'a, Ankara'ya ve nihayet İzmir'e uzanan İstiklal ve İstikbal mücadelesinin Cumhuriyet'le nihayete erdiği kutlu bir süreçtir.

İstiklal mücadelemizin başladığı 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, Cumhuriyetin emanet edildiği gençlere duyulan güvenin ve onlara yüklenen sorumluluğun göstergesidir. Omuzlarında bu tarihi ve manevi sorumluluğu taşıyan gençlerimiz, ülkemizin bağımsızlığının, birlik ve beraberliğinin yegâne teminatı olacaktır.

Atasının izinden giderek, aynı cesur adımları atmaktan çekinmeyecek gençlerimizle geleceğe heyecanla ilerliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919'un 103. yıldönümünde; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, muhterem gazilerimizi, aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'mız kutlu olsun.

 

Dr. Murat Mücahit Yentür

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.