İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "18 Mart Çanakkale Zaferi Ve Şehitleri Anma Günü" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Dünya tarihinin seyrini değiştiren, milletimizin var oluş mücadelesinin dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 108. yıl dönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

Çanakkale, bir daha dönmemek üzere cepheye giden şanlı ecdadımızın bağrında yattığı yerdir. Çanakkale'de, azim, inanç ve iman emperyalizme galebe çalmış; "Çanakkale Geçilmez" sözü tarihin sayfalarına altın harflerle yazılmıştır.

Kurtuluş Savaşı'mızın meşalesinin yakıldığı bu müstesna zaferde, kendisine pranga vurmaya çalışanlara kahraman milletimiz tarihin gördüğü en ağır karşılığı vermiştir. "Tek dişi kalmış canavar", tek mayın gemisi Nusrat'la, merminin bittiği yerde süngü, süngünün kırıldığı yerde dipçik, dipçiğin kırıldığı yerde kazma kürekle bozguna uğratılmış, düşman zırhlıları boğazın soğuk sularına gömülmüş; Çanakkale'deki ruh ve inanç, yeni zaferlere ilham kaynağı olmuştur.

Savaşmayı değil, ölmeyi emreden Mustafa Kemal Atatürk'ün, Cevat Paşa, Yahya Çavuş, Halide Onbaşı, Kınalı Ali gibi geri dönmeyi asla düşünmeyen, esir olarak yaşamak yerine onuruyla şehit olmayı tercih eden nice kahramanın destanıdır Çanakkale.

Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy'un  "Bedrin aslanları" olarak nitelediği kahramanların harp sahasında dahi düşmanından esirgemediği merhametle, insanlık erdemini dünyaya öğrettiği, insanlık onurunun galip geldiği yerdir Çanakkale.

"Ya istiklal Ya ölüm" şiarıyla tarihte vücut bulmuş bir milletin evlatları olarak bugün bizlere düşen en önemli görev;  Ecdadımızın emaneti olan kutsal vatanımızda şanlı bayrağımızı ebediyete kadar dalgalandırmak, Çanakkale ruhunu, ecdadımızın aziz ve kutlu hatırasını sonsuza kadar bu topraklarda yaşatacak nesiller yetiştirmektir.

Bu milletin evlatları şunu çok iyi bilmelidir ki; tarihin her döneminde var olan bu millet, binlerce yıllık geleneğiyle, 1071'den beri vatan tuttuğu bu topraklarda, dâhili ve harici her türlü saldırıya Çanakkale'de olduğunu gibi en ağır karşılığı verecek, kutsal vatan toprağında varlığını daima sürdürecektir.

Bu vesile ile, Çanakkale Zaferi'nin 108. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, ebediyete irtihal eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Dr. Murat Mücahit Yentür

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.