İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

İstikbali ve bekası için emsali görülmemiş mücadele içerisine giren ve tarihte eşine rastlanılmayacak büyük bir zaferle bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya haykıran milletimizin Kurtuluş Savaşını sürdürmesinde cesaret kaynağı İstiklal Marşı'mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma gününün 102. yıl dönümü kutluyoruz.

İstiklal Marşı'mız Milli mücadele ruhunu, vatan sevgisini ve bağımsızlık tutkusunu mısralarla dile getirmiş; kahramanlığımızın, dik duruşumuzun ve maneviyatımızın sembolü olmuştur.Bağımsızlık inancını ve hür yaşama kararlılığını tüm dünyaya haykıran aziz milletimizin destansı mücadelesi Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal Marşı ile ölümsüzleştirilmiştir.

Mehmet Akif'in "Kahraman ordumuza" ithaf ettiği; dünyada bir eşi, bir benzeri olmayan marştır İstiklal Marşı. Bütün Türk milletinin ortak mutabakat metnidir. Bizi millet yapan temel bileşenlerimizden biridir. Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin üzerinde kurulduğu toprakların tapusudur.

İstiklal Marşı; yazıldığında içinde bulunulan kara günleri anlatmanın ötesinde, Türk milletinin varlığının ezel ve ebet çizgisindeki kaderinin marşıdır. Türk milletinin kutsal değerlerini, büyük tarih macerasını en net şekilde yansıtır.

Aziz milletimizin ruhunu ve hassasiyetini yansıtan,  hürriyet bildirisi olan İstiklal Marşı'mızın derin anlamlar içeren her kelimesi, her dizesi dikkatle okunmalı ve idrak edilmelidir. Millet olarak varlığımızı devam ettirebilmemiz, yeni nesilleri İstiklal Marşı'mızın irade ve kararlılığa doğrultusunda yetiştirmekle mümkün olacaktır. Gençlerimizin vatan ve bayrak sevgisini, hürriyet ve bağımsızlık aşkını benliklerinde daima yaşatacaklarına, ülkemizin güçlenmesine ve gelişmesine katkı sağlayacak adımları kararlılıkla atacaklarına yürekten inanıyoruz.

İstiklal ve istikbal mücadelemizde büyük bir irade ve kararlılık ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

"Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!"

Dr. Murat Mücahit Yentür

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.