İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Bağımsızlık inancını ve hür yaşama kararlılığını tüm dünyaya haykıran aziz milletimizin var olma mücadelesini anlatan İstiklâl Marşı'mızın 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101'inci yıldönümünü kutluyoruz.

Türk milletinin en büyük hasleti kahramanlıktır. Asırlardan beri bizi biz olarak yaşatan bu haslet, hayat felsefemizin temelini oluşturur. Orhun Yazıtları'ndan günümüze ulaşan istiklâl ve hürriyet gibi kavramlar İstiklâl Marşı'mızın özünü oluşturur. İstiklâl Marşı, azmin ve inancın maddeye üstünlüğünü ispat eden Kurtuluş Savaşı'nın cesaret kaynağıdır.

Mehmet Akif' Ersoy'un "Kahraman ordumuza" ithaf ettiği; dünyada bir eşi, bir benzeri olmayan marştır İstiklâl Marşı. Türk milletinin ortak mutabakat metnidir. Bizi millet yapan temel bileşenlerimizden biridir. Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin üzerinde kurulduğu toprakların tapusudur.

İstiklâl Marşı; yazıldığı dönemin zor günlerini anlatmanın ötesinde, Milli mücadele ruhunu, vatan sevgisini ve bağımsızlık tutkusunu mısralarla dile getirmiş, kahramanlığımızın, dik duruşumuzun ve maneviyatımızın sembolü olmuştur.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un  "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!"  temennisini benliğimizde taşırken, ecdadımızın emaneti olan vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak ve geleceğe emin adımlarla yürüyecek olan gençlerimizi bu ruh ve şuurda yetiştirmektir.

Vatan ve bayrak sevgisini, hürriyet ve bağımsızlık aşkını benliklerinde daima yaşatacak gençlerimizin, ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak adımları kararlılıkla atacaklarına yürekten inanıyoruz.

Bu vesile ile; İstiklâl ve istikbal mücadelemizde büyük bir irade ve kararlılık ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklâl Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u ve milli mücadelemizin tüm kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

 

Dr. Murat Mücahit Yentür 

İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.