İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Murat Mücahit Yentür'ün

Tüm dünya milletlerinin ortak değeri olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve herkesin doğumundan itibaren hür ve eşit olduğunun göstergesidir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde ilan edilen bu beyanname ile tüm insanların dil, din, ırk, cinsiyet ve yaş gibi farklılıkları güvence altına alınmakta ve bu özel gün "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" olarak kutlanmaktadır.

 

İnsanlığın binlerce yılda ulaşabildiği demokratik ve çağdaş uygarlık düzeyi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramları, evrensel değerlerin temelidir. İnsan hakları, insan olmanın kazandırdığı haklardır; başkası tarafından verilen bir söze ya da teminata bağlı olarak ya da satın alınarak elde edilen haklar değildir.

 

Mazimizden gelen "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." yönetim anlayışını sürdüren devletimiz, tüm insanlığın hak ve özgürlüklerini teminat altına alan beyannameye ilk imza atan devletlerden biri olmuştur.

 

Şanlı tarihi boyunca egemen olduğu tüm coğrafyalarda dünya milletlerinin bir arada ve kardeşçe yaşamalarını sağlayan, mazlum milletlere umut ışığı olan devletimizin anayasasına göre "insan haklarına saygı" değiştirilemez niteliklerdendir.

 

Dünyanın herhangi bir coğrafyasında yankılanan bir feryat, insan olmanın verdiği mesuliyetle herkesin vicdanında karşılık bulmalıdır. İnsanın haysiyetli ve eşit bir hayat yaşama hakkı, inancımızın ve medeniyetimizin kalbinde yer alır. Bu hassasiyet ve kültürle yetiştirdiğimiz nesiller, hem ülkesinde hem de tüm dünyada insanlığın temel hak ve hürriyetlerini teminat altında tutacak karakterde olacaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İnsan hakları yeryüzünün en barışçıl silahıdır, bizi korur." sözünden aldığımız feyzle; evlatlarımızı milletine, ülkesine, tüm insanlığa faydalı ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirme gayretimizi sürdürüyoruz.

Bu anlamlı günün tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesi temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'müzü kutluyorum. 

Dr. Murat Mücahit Yentür

 İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.