İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Ömer Yahşi'nin Eğitim Öğretim yılı Açılış Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Ömer Yahşi'nin Eğitim Öğretim yılı Açılış Mesajı

İzmir eğitim ailesi olarak uzun bir tatilin ardından taze bir başlangıç ve heyecanla karşıladığımız 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılının, aynı zamanda güzide şehrimiz için çok önemli bir gün olan 9 Eylül tarihine tesadüf etmesi hepimiz için ayrı bir heyecan vesilesidir.

Medeniyetimizin tertemiz izlerini takip ederek bizleri yıldızlara taşıyacak neslimizi yetiştirirken ilhamımızı, inancımızı ve irademizi şanlı mazimizden alıyoruz. Kurtuluş savaşımızın işaret fişeği olan Hasan Tahsin´in attığı o ilk kurşunun sesi, bugün hâlâ evlatlarımızın kulaklarında ve kalplerinde yankılanmaktadır.

Sevgili Öğrenciler

Kendi toprağında köklenip dünyaya gölge veren bir çınar gibi büyüyen ve güçlenen güzel ülkemizi istikbale taşıyacak olan sizlersiniz. Kalplerindeki azim, ruhlarınızdaki adanmışlıkla çağa tanıklık eden değil, çağa liderlik eden bir nesil olacağınıza inancımız tamdır.

Gelecek kendisini bugünden ona adayanlarındır. Başarıya giden bu yolda bitiş çizgisi yoktur. Bu bir yol hikâyesidir. Geleceğe uzanan yolculukta kendinizi geliştirmek adına göstereceğiniz her türlü gayret, göreceksiniz ki sizlere birçok kapıyı açacaktır.

Unutmayın! asla yalnız yürümek zorunda değilsiniz. Öğretmenlerinizin rehberliği, ailelerinizin desteği ile hayallerinize erişebilir, vatanınız için, insanlık için bir rüyayı gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bu süreçte aklın ve ruhun can yoldaşı kitaplar ile de beslenmeyi ihmal etmeyin. Çünkü kitap kokusu toprak kokusu gibidir. Biri millete, biri ruha vatan olur.

Kendi rahatından ödün veren, bir fikir bir değer üretmek için çabalayan, kalbindeki iyiliği yaymak için yarışan bir nesil olarak sizler, ülkemizin en güçlü umudusunuz.

Değerli Meslektaşlarım;

Medeniyetin mimarı olarak sizler çok özel bir mesleği icra ediyorsunuz. Çoğu zaman meslekten öte bir yaşam biçimi olan öğretmenlik çocukların gözlerinin içine bakıp kalbine seslenerek bir hayale âşık etmektir. Yüreğinden yakalayabildiğiniz her çocuğa, rüyalarının peşinden gitme cesaretini ve kararlılığını aşılayabilirsiniz.

Öğretmenliğin en güçlü tasavvuru iyi ve güçlü bir karakter inşa etmektir. Bir amaç için dertlendirebildiğimiz her öğrencilerimizle kendi kaderimizi tayin edebilecek, kendi hikâyemizi yazabileceğiz. Mermere şekil veren sanatçının hassasiyetiyle taze ruhları işlerken evlatlarımıza bir hayat amacı veren öğretmenlerimize güveniyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak" diyor. Bizim çocuklarımız, bizi hayallerimizin de ötesine taşıyacak işlere imza atacaklar. Bundan zerrece şüphe etmiyoruz.

Kıymetli Velilerimiz;

Eğitimin tüm paydaşları olarak birlikte çok güçlüyüz. Bize emanet ettiğiniz en değerli varlığımız olan çocuklarımız için birlikte adım atacağız. Bu süreçte sizlerin evlatlarınıza olan koşulsuz sevgi ve ilginiz olumlu, yönlendirici katkılarınız,  onların üretken, araştıran, yorumlayan, mutlu ve  sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde en önemli etkendir. Milletimizin duası evlatlarımızı parlak bir atiye hazırlarken birlik ve beraberliğimizden güç alarak hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacağız.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diler; tüm eğitim camiasına sağlık, mutluluk ve başarı temenni ederim.

Bu duygularla, bu günün aynı zamanda İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü olması vesilesi ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                                                   Dr. Ömer YAHŞİ

                                                                                                                                                                                                                                                                                        İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.