İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Ömer Yahşi'nin 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Ömer Yahşi'nin 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

Her daim devlet kurma kabiliyetini ve bu doğrultuda iradesini ortaya koyan aziz milletimiz Anadolu'yu ebedi vatan yapmak üzere başlattığı Kurtuluş Savaşı 97 yıl önce bugün eşsiz bir zaferle İzmir'de nihayetlendi.

Şanlı ordumuzun 26 Ağustos'ta başlattığı Büyük Taarruz harekâtı sonucu Türk ordusunun işgal altındaki şehrimizi hürriyetine kavuşturduğu 9 Eylül 1922 tarihi bizim için son derece kıymetli ve özeldir. Kendisine esaret zinciri vurmaya kalkışanlara karşı göğsünü siper ederek şahlanan milletimiz, köy köy, belde belde direnerek ordumuza destek verirken dünyanın gözleri önünde bir büyük destana daha imza attı.

Tarih boyunca coğrafî durumu sebebiyle ekonomik ve siyasî çok büyük bir öneme sahip olan güzide şehrimiz pek çok defa istilalara sahne olmuştur. Anadolu'nun batısını Ege denizine mühürleyen Çaka Bey'den "Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır!" diyen gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bu toprakların son sözüdür.

Mazimizden gelen derinliğimiz bu coğrafyaya aidiyetimizi her geçen gün daha da güçlendiriyor. Bir hilal gibi Anadolu'dan Ege Denizi'ne uzanan İzmir'in evlatları; unutmayınız ki sizler tarihini bilen, manevi değerlerini özümsemiş, vatan toprağında köklenen bir nesil olarak aydınlık yarınlarımızın teminatı olacaksınız.  Bu kutlu mirastan aldığınız ilham ve cesaretle, her daim bizleri gururlandıran başarılara imza atacak olan sizlersiniz.

Bu duygularla İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                           Dr. Ömer YAHŞİ

                                                                                                                                                                                                                 İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.