İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Sayın Ömer Yahşi'nin 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Sayın Ömer Yahşi'nin 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü Mesajı

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Kurtuluş Savaşı´nı zafere ulaştıran eşsiz komutan, dünya tarihine damga vurmuş ender şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 81. yılında milletçe, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından bu coğrafyada varlık, birlik ve dirlik mücadelesi veren ulusumuz, kutsal vatan toprağında hak iddia edenlere karşı en güçlü cevabı Kurtuluş Savaşı ile verdi. Milletimizin içinden geçtiği o çetin ve zorlu süreci en iyi şekilde tahlil eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk " Milletin istikbalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." sözü ile çıkış yolunu göstermişti.  Tüm aşamalarında,tarihte eşi görülmemiş bir kahramanlık destanına sahne olan İstiklal ve İstikbal Harbi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliği ile zafere ulaştı.

Her şartta milletine koşulsuz güvenen ve  "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır." diyen bu büyük komutan ve devlet adamı, milli iradeyi her şeyin üstünde tutarak ülkemizi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmayı hedef göstermiştir. Ulusal egemenliğine ve onuruna doğrudan sahip olmanın kıymetini iyi bilen, varlığını milletine adayan, milli ve manevi değerlerin ışığında aklın ve bilimin öncülüğünde halkını bu ideal etrafında birleştirmeyi başarmış bir liderdir.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş ve uygar dünya içerisinde Türk milletinin hak ettiği yeri alması için hiçbir mücadeleden kaçınmamıştır. Rengini şehit kanından alan al bayrakta hilal yıldızı ile buluşsun ve ebediyetin göğünde ilelebet dalgalansın diye bir ömrü millet yoluna adamıştır.

En büyük mirası olan cumhuriyetimizi, "Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir." ifadesi ile tanımlayarak sadece bölgesinde güçlü bir ülke değil, mazlum milletlere de umut olan bir Türkiye idealini gerçekleştirme yolunda ilk adımı atmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk gerek askeri dehası, gerekse aldığı insani ve vicdani kararlar ile Türk Milleti'nin kendi kaderini tayini noktasında güçlü bir irade ortaya koyarken, ilhamını şanlı tarihimizden almıştır.Ulusumuza olduğu kadar insanlığa da mâl olmuş,  sadece bir asker değil aynı zamanda ileriyi gören bir devlet adamıdır.

Milli ve manevi değerlerimizin aydınlığında hayata hazırladığımız evlatlarımız, "Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun milletine emanet ettiği cumhuriyet başta olmak üzere tüm değerlere sahip çıkma azminde ve kararlılığında olacaktır.

Bu duygularla ebediyete irtihal edişinin 81.yıldönümü dolayısıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarına Allah'tan rahmet diliyor, şehitlerimizi, gazilerimizi ve vatanı için mücadele etmiş tüm ecdadımızı minnetle anıyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                            Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                                                                       İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.