İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''İzmir'in 940. Fetih Yıl Dönümü'' Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''İzmir'in 940. Fetih Yıl Dönümü'' Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''İzmir'in 940. Fetih Yıl Dönümü'' Mesajı

Türkiye'nin incisi, Anadolu'nun güzide şehri İzmir'imizin fethinin 940. yılında bu toprakları bizlere vatan kılan kahraman ve fedakâr ecdadımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Tarih boyunca her daim devlet kurma kabiliyetini ve bu doğrultuda iradesini ortaya koyan aziz milletimiz, Sultan Alparslan önderliğinde bin yıl önce Anadolu'yu ebedi vatan yapmak üzere bu topraklara yerleşti. Büyük komutan Alparslan'ın emsalsiz zaferinden tam on yıl sonra, bizzat kendisi tarafından Anadolu'nun fethiyle görevlendirdiği beylerden biri olan Emir Çaka Bey, İzmir'i ebediyen Türk yurdu olmak üzere fethetti.

25 Mart 1081'de Efes'ten tarihi İzmir limanına girerek şehrimizi fethe mazhar olan Çaka Bey, istikbalin denizlerde olduğunun önemine vakıf bir denizci olarak Türk deniz gücünün temellerini attı. Elli gemilik bir filo ile Ege'nin sularına yelken açarak dönemin Bizans donanmasına karşı büyük bir zafere imza atan Çaka Bey, Efes'ten tarihi İzmir Limanı'na, ardından kuzeye ilerleyerek Urla ve Foça'yı ele geçirdikten sonra Midilli, Sakız, Sisam ve Rodos'u da vatan topraklarına katmayı başardı.

Türk tarihi açısından İzmir'in fethi, adeta bir dönüm noktası olmuş, milletimizin Anadolu'daki varlığını güçlendirmiştir. Milletimizi denizcilikle tanıştıran Çaka Bey; Piri Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis gibi önemli denizcilerin yetişmesine de öncülük etti. İzmir'in fetih tarihi olan 1081 yılı, birkaç yüzyıl içinde Ege ve Akdeniz'de destanlar yazacak olan Türk deniz kuvvetlerinin de kuruluş yılı olarak kabul edilmektedir.

İzmir eğitim ailesi olarak şehrimiz adına gururlandığımız bu anlamlı gün, mazimizden gelen derinliğimizi bizlere hatırlatırken bu coğrafyaya aidiyetimizi de güçlendiriyor. İnanıyorum ki evlatlarımız, bu kutlu mirastan aldıkları ilham ve cesaretle, her daim bizleri gururlandıran başarılara imza atacaktır.

Şanlı tarihimizde müstesna bir yere sahip olan İzmir'in fethi vesilesi ile Anadolu'nun batısını Ege denizine mühürleyen Çaka Bey ve kahraman leventlerini, vatan uğruna canlarını veren ecdadımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

      Dr. Ömer Yahşi

 

İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.