İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''Hayat Boyu Öğrenme Haftası'' Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin ''Hayat Boyu Öğrenme Haftası'' Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" Mesajı

Geleceğin kapısını çaldığımız bu günlerde  'hayat boyu öğrenme' kavramı hepimizi yakından ilgilendiriyor. Son yıllarda değişen dünya şartları, insanların bilgiye zahmetsizce ulaşması, toplumların eğitimden beklentilerini değiştiriyor. Bu minvalde Bakanlığımız 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği kapsamında Haziran ayının ilk haftasını "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" olarak belirledi.

Kadim kültürümüzde de ilim öğrenmenin, ilimle hemhal olmanın yaşı ve zamanı yoktur. Mazimizden gelen bu anlayış  'Her yerde, her zaman, herkes için eğitimi' destekliyor. Halk eğitimi merkezlerimiz, içinde öğrenme ateşini tutuşturan her vatandaşımıza hizmet veriyor.

Ülkemizi muasır medeniyetler içinde en üst seviyeye taşıma hedefimize ısrarla yürürken; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizler de yaygın eğitim konusunda farkındalık yaratan pek çok projeyi hayata geçirdik.

30 ilçemizde eşzamanlı olarak yürüttüğümüz etkin çalışmalar ile en uzak köylerimizden mahallerimize kadar pek çok kurslar açtık. Bugün geldiğimiz noktada 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı boyunca ilimiz genelinde açılan kurslara toplam 96.219 kursiyer katılırken toplam kurs sayımız 6120'ye ulaşmıştır. Özellikle meslek edindirme kapsamında açılan 114 İŞKUR kurslarında 2654 kursiyer eğitim aldı.

'Artık bu yaştan sonra ne öğreneceğim' diye düşünmeyen, öğrenmeyi hayat yolculuğuna yoldaş edinen her yaştan birey, hayat boyu öğrenmeyle buluşuyor. Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği 'Okuma Yazma Seferberliği'  kapsamında İzmir'de % 1,9 oranında olan okumaz-yazmaz oranını çok kısa bir süre içinde % 0,6'ya kadar düşürdük. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında da 458 kurs açılarak ve 2721 kişiye daha okuma yazma öğretme fırsatı yakaladık.

Özellikle engelli vatandaşlarımız evlerine hapsolmasın, hayata daha aktif olarak katılabilsin hedefiyle bu yıl açtığımız 152 kursta 710 kursiyer eğitim almaktadır. Yanı sıra halk eğitimi merkezlerimiz vasıtası ile açılan kurslarımızda; tiyatrodan müziğe, spordan sanata, işaret dilinden yabancı dil öğretimine kadar birçok alanda eğitimler veriliyor.

Aklını ve gönlünü aynı hedefte buluşturan insan için hiçbir dağ yüksek değildir. Halk eğitimi merkezlerimizde her yaştan insanımıza, meslek edindiren kurslarla birlikte İzmir'in her ilçesinin özel yönlerini, kültürel değerlerini gün yüzüne çıkarıyoruz. İlimizde, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızın araştırılarak yaşatılması ve nesilden nesle aktarılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu sayede vatandaşlarımız öğrendiklerini üretime, ürettiklerini hayata katıyor.

Öğrenme etkinliklerini bir yaşam biçimi haline getiren, ilgisini ve merakını her daim diri tutan, yeni bir şey öğrenmenin hazzına varan bireylerle daha güçlü bir gelecek hedefimize vakıf olacağız. Bu yıl özel etkinlikler ile kutlayacağımız 'hayat boyu öğrenme' haftasının toplumda farkındalığın artmasına vesile olacağına inanıyor buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Dr. Ömer Yahşi  
İl Milli Eğitim Müdürü  

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.