İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin Engelliler Haftası Mesajı

Yaşamın her alanında kimseye muhtaç olmadan, başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak engelli bireylerin en tabii hakkıdır. 
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin Engelliler Haftası Mesajı

Yaşamın her alanında kimseye muhtaç olmadan, başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak engelli bireylerin en tabii hakkıdır. "İnsanı yaşat ki devlet yaşsın" diyen; insanı 'yaratılmışların en şereflisi' olarak gören bir medeniyetin mirasçıları olarak engellilerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak ve geleceğe güvenle bakabilmelerine katkı sağlamak hepimizin görevidir. Onların hayatlarını kolaylaştırmak ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak, hayallerini gerçekleştirmelerine olanak sağlamak hepimizin müşterek ödevidir.

Engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusu devletimizin öncelikli görevleri arasında yer alıyor. Bu anlamda biz eğitimciler için vazife büyüktür. Topluma bu farkındalığı kazandıracak her çalışmanın altında bizlerin imzası mutlaka olmalı. Engelli bireyler küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim alma fırsatı bulduklarında yaşam, onlar için kolaylaşacaktır. İzmir eğitim ailesi olarak 'Her çocuk bizim en kıymetli hazinemizdir.' düşüncesinden yola çıkıyoruz. Öğrencilerimizin kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmeleri için temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlayabilecek eğitimi almaları adına en erken yaşta eğitim sistemimize dâhil etmenin önemine inanıyoruz.

Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Dünyada her türlü fiziksel engeline rağmen ruhuna engel koymadan hayatına birçok başarı öyküsü sığdıran insanlar hepimize ilham veriyor. Bu örnekler bize günlük hayatımızda unuttuğumuz, insanın irade ve azminin nelere kadir olduğu gerçeğini hatırlatıyor. Onların gayreti bizleri daha fazlasını yapmak üzere motive ediyor. Başta özel çocuklarımız olmak üzere engelli kardeşlerimize toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Onların eve mahkûm olmadığını, kaderleri ile baş başa bırakılmadığını hissettirmeye öncelik veriyoruz. Çocuklarımızın hayata sımsıkı tutunabilmeleri, yetenek ve becerilerini ortaya çıkarabilecek her çalışmanın her projenin parçası olmak bizlere mutluluk veriyor. Toplum olarak hepimizin yapabileceği bir şeyler var. Yeter ki görmezden gelmeyelim. Yeter ki çorbada bizim de tuzumuz olsun diyelim.

Bu vesile ile Engelliler Haftasının, toplumsal farkındalık ve engelli kardeşlerimizin sorunları konusunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm engelli kardeşlerimize sağlık huzur ve mutluluklar diliyorum.

                                                                                                                                       Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.