İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin Engelliler Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin Engelliler Haftası Mesajı

Toplumumuzun bir parçası olan engellilerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak geleceğe güvenle bakabilmek, engelli bireylerin karşılaştığı problemlere onların gözünden bakabilmek anlamında Engelliler Haftası önemli bir  zamandır.

Yaşamın her alanında kimseye muhtaç olmadan, başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak engelli bireylerin en tabii hakkıdır. Engelli insanlarımızın asıl beklentisi yardım değil birey olarak tanınma ve topluma aktif olarak katılımdır. "İnsanı yaşat ki devlet yaşsın" diyen; insanı 'yaratılmışların en şereflisi' olarak gören bir geleneğin mensuplarıyız. Engelli bireylerin hayata sıkı sıkı tutunabilmek için yetenek ve becerilerini ortaya çıkarma fırsatı bulabilmeleri çok önemli.

Dünyada her türlü fiziksel engeline rağmen ruhuna engel koymadan hayatına birçok başarı öyküsü sığdıran nice güzel insanlar var. Bu örnekler bize günlük hayatımızda unuttuğumuz, insanın irade ve azminin nelere kadir olduğu gerçeğini hatırlatıyor.

Engelli bireyler küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim alma fırsatı bulduklarında yaşam onlar için kolaylaşacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 'Her çocuk bizim en kıymetli hazinemizdir.' düşüncesinden yola çıkıyoruz. Öğrencilerimizin kendi kendilerine yeterli bir duruma gelmeleri için temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlayabilecek eğitimi almaları adına en erken yaşta eğitim sistemimize dâhil etmenin önemine inanıyoruz.

Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz.  Özel çocuklarımıza toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Onların eve mahkûm olmadığını, kaderleri ile baş başa bırakılmadığını hissettirmek en büyük önceliğimiz.

Öğrencilerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları desteği onlara sağlamak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek,  onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.

Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak işlere imza atacak özel çocuklarımız bizlerin yarınlara olan inancını daha da perçinliyor. Bu çocuklarımız gelecekte göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacaklar.

Bu düşüncelerle Engelliler Haftası vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimize sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

           

                                                                                                                                                                                                                                                                  Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                                                                          İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.