İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

30 Ağustos 1922 de zaferle nihayetlenen Başkomutan Meydan Muharebesi'nin hemen ardından 1 Eylül tarihinde Zafertepe Çalköy'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz ileri!" emrini verdi. Bu emrin ardından asil milletimizin sinesinden doğan kahraman ordumuz, bozguna uğrayan düşman ordularını takip ederek 9 Eylül 1922'de İzmir'e girdi. Göğsüne isabet eden mermilere rağmen komutasındaki süvari birliği ile hükümet konağına şanlı bayrağımızı göndere çeken Yüzbaşı Şerafettin ve tarihin sayfalarını şanlı zaferle süsleyen kahraman Mehmetçik bu toprakların asıl sahiplerinin kim olduğunu bir kez daha dünyaya ilan etti.

Böylece İzmir'in işgaliyle başlayan Kurtuluş Savaşı, yine şehrimizin kurtuluşu ile İzmir'de sonuçlandı. Kendisine esaret zinciri vurmaya kalkışanlara karşı göğsünü siper ederek şahlanan milletimiz, köy köy, belde belde direnerek ordumuza destek verirken dünyanın gözleri önünde bir büyük destana daha imza attı.

Emperyalizme atılan ilk kurşunun sesi ile bir kalp atışı gibi bir araya gelen Anadolu, zulme ve istilaya başkaldırarak her daim devlet kurma kudret ve kabiliyetini bir kez daha ortaya koydu. 9 Eylül, sadece İzmir´in kurtuluşu değildir. Uğruna en ağır bedellerin ödendiği, en kanlı savaşların yaşandığı bu kara parçasını, vatan yapanların son sözüdür.

Bir hilal gibi Anadolu'dan Ege Denizi'ne uzanan kadim şehrimiz, tarihini bilen, manevi değerlerini özümsemiş ve bağımsızlığı genlerine kodlanmış siz evlatlarımızla her daim gelişerek büyüyecek. Sizler bu kutlu mirastan aldığınız ilham ve cesaretle, her daim bizleri gururlandıran başarılara imza atarken bu coğrafyaya aidiyetimiz daha da perçinlenecek.

 Bu duygularla İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                 Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                                           İzmir İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.