İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli kardeşlerimizin yaşadıkları zorluklara duyarlılıkla yaklaşma ve onların hak ettikleri imkanlara erişimini sağlama konusundaki sorumluluğumuzu hatırlatan önemli bir fırsattır. Bu özel gün; engelleri aşmanın, farklılıkları kucaklamanın ve herkesin eşit bir şekilde katılabildiği bir dünya için bir araya gelmenin farkındalığıyla birlikte hareket etmenin değerini bir kez daha vurguluyor.

Engelli bireyler için daha iyi bir gelecek inşa etmek sadece devletin değil, hepimizin ortak görevidir. Bugün, biz eğitimciler başta olmak üzere herkesin, engellilerin potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve kendi kendilerine yetebilmeleri için gerekli destek ve ilgiyi sağlama konusundaki önemli rolünü hatırlatıyor. "İnsanı yaşat ki devlet yaşsın" diyen; insanı 'yaratılmışların en şereflisi' olarak gören bir medeniyetin mirasçıları olarak bizlerin ortak amacı, toplumumuzun bir parçası olan engellilerin yaşadığı sorunlara dikkati çekmek ve geleceğe güvenle bakabilmelerine katkı sağlamaktır.

Dünyada her türlü fiziksel engeline rağmen hayallerine, rüyalarına sınır koymadan hayatına birçok başarı öyküsü sığdıran nice güzel insan var. Bu örnekler bize günlük hayatımızda unuttuğumuz, insanın irade ve azminin nelere kadir olduğu gerçeğini hatırlatıyor. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiğinde herkes kadar başarılı, herkes kadar üretken olabildiklerini kanıtlayan engelliler; başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar.

Bu anlamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özel öğrencilerimizi, eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olarak telakki ediyoruz. Zihinsel ve bedensel farklılıkların hayatı yaşamaya engel oluşturmadığı bir toplum idealini gerçekleştirmek üzere gösterilen her türlü çabayı destekliyoruz. Eğitim alamayan, öğretmeniyle buluşamayan öğrencimiz kalmasın diyerek pek çok projeyi hayata geçirdik. Herkesin yapabileceği bir şeylerin olduğu gerçeğinden hareketle bu evlatlarımız için kum tanesi üstüne kum tanesi koymayı insanlık mesuliyeti addediyoruz.

Bizim çocuklarımız, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte adeta bir zafer öyküsüdür Onların eve mahkûm olmadığını, kaderleri ile baş başa bırakılmadığını hissettirmek en büyük önceliğimiz. Küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim almaları, kendilerine yetebilen ve yaşamlarını başkalarına ihtiyaç duymadan sürdürebilen bireyler olarak yetiştirilmeleri en temel amacımızdır. Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitim performanslarını da dikkate alarak akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verdik. Öğrencilerimizin okullaşma oranını artırdık. Hassasiyetle yürüttüğümüz projeler ile engelli öğrencilerimizi akranlarıyla farklı ortamlarda bir araya getirerek onları hayatın içinde olmaya teşvik ediyoruz. Çok iyi biliyoruz ki bizim çocuklarımız fırsat verildiğinde hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak işlere imza atacaktır.

Bu duygularla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün toplumsal farkındalık ve engelli kardeşlerimizin sorunları konusunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

 

                                                                                                                                   Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.