İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

"Uluslararası Engelliler Günü" olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, toplumumuzun azımsanmayacak kadar önemli bir kısmını teşkil eden engelli bireylerin; topluma kazandırılması, yaşadıkları sorunların gündeme getirilmesi ve geleceğe güvenle bakabilmeleri adına önemli bir gündür.
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İnsanı 'yaratılmışların en şereflisi' olarak gören bir inancın mensupları olarak bizlerin ortak amacı, toplumumuzun bir parçası olan engelli bireylerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak ve geleceğe güvenle bakabilmelerine katkı sağlamaktır. Hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan, başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak en tabii haktır. Engelli insanlarımızın asıl beklentisi, yaşamlarını kolaylaştıran düzenlemeler vasıtasıyla topluma aktif olarak katılmaktır. Engellilik, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir.

Bugün, bizlere engellilere karşı olan sorumluluklarımızı bir kere daha hatırlatıyor. Herkesin yapabileceği bir şeyin olduğu gerçeğinden hareketle neler yapabileceğimizi düşünmemiz için bir vesile oluyor. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde,   herkes kadar başarılı, herkes kadar üretken olabildiklerini kanıtlayan engelliler; bu başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özel öğrencilerimizi, eğitim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olarak telakki ediyoruz. Bizim evlatlarımız, mücadeleleri ve kararlılıklarıyla adeta bir hayat dersidir. Bizim evlatlarımız,  aileleri ve öğretmenleri ile birlikte bir zafer öyküsüdür. Bu anlamda evlatlarımızın hayata tutunabilmesi için kendilerini doğru ifade edebilecekleri ortamda, küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yeteneklerine göre eğitim almaları, kendilerine yetebilen ve yaşamlarını başkalarına ihtiyaç duymadan sürdürebilen bireyler olarak yetiştirilmeleri en temel amacımızdır. Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz.

Bu anlamda özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımızın eğitim performanslarını da dikkate alarak akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verdik. Öğrencilerimizin okullaşma oranını artırdık. Bu hassasiyetle yürüttüğümüz projeler ile engelli öğrencilerimizi akranlarıyla farklı ortamlarda bir araya getirerek onları hayatın içinde olmaya teşvik ediyoruz.

Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Özel çocuklarımıza toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak işlere imza atacak özel çocuklarımız, bizlerin yarınlara olan inancını daha da perçinliyor. Çocuklarımızın gelecekte göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacaklarına inanıyoruz.

Bu duygularla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün toplumsal farkındalık ve engelli kardeşlerimizin sorunları konusunda toplumumuzun her kesiminde hassasiyetin artmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

                                                                                                                                                      Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                  İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.