İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

  Şanlı tarihi boyunca milli egemenlik şuurunu her türlü ikbalin üzerinde tutan asil milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinin zaferle taçlanmasının ardından ilan edilen cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmanın gururu ve heyecanı içerindeyiz.

 Milletlerin tarihi hafızasında öyle dönemler vardır ki tesiri asırları aşar. Aziz milletimizin tarihte eşine rastlanmamış azmi, kararlığı ve gayreti ile parlayan istiklal ateşi, Anadolu'ya dalga dalga yayılarak tüm kalpleri tutuşturdu. Amasya Genelgesi'nde "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." ifadesiyle milli egemenliğin hayati önemini ve değeri apaçık ortaya konmuş; milletimiz, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya ilan etmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde "Ya İstiklal Ya Ölüm!" şiarıyla başlayan İstiklal Harbi, büyük bir zaferle nihayetlenirken dünya, birlik ve beraberlik ruhunun benzersiz örneklerinden birine tanık oldu.

  Binlerce yıllık mazimizden neşet eden tam bağımsızlık tutkusuyla sabrın, fedakârlığın ve kararlılığın adeta ete kemiğe bürünüp Türk Milleti olarak şahlandığı Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardında ilan edilen cumhuriyet, bu toprakların gerçek sahiplerinin kim olduğunu dosta düşmana göstermişti. Cumhuriyet, yüreği vatanı için titreyenlerin, iradesini milli egemenliğin dışındaki hiçbir güce teslim etmeyenlerin son sözüdür. Cumhuriyet, asil milletimizin bu topraklarda ebediyen bekasını devam ettirme kararlılığının ifadesidir.

 Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken, içinde bulunduğumuz asrın öncü ülkelerinden biri olma vizyonu ile  "Türkiye Yüzyılı"na damgasını vuracak nesli yetiştirmenin heyecanını paylaşıyoruz. Milli Eğitim ailesi olarak bu kutlu mirasın sorumluluğuyla tarihsel hafızamızı, milli ve manevi değerlerimizi, medeniyet tasavvurumuzu daima diri tutacak ve kararlılıkla atiye taşıyacağız. Muasır medeniyetler hedefimize ilerlerken dünyanın geleceğinde söz sahibi olan özgüvenli nesiller yetiştirmek, müşterek hedefimizdir.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin evlatlarına duyduğu güveni su sözlerle ifade eder "Milli kahramanlık ve bilincin kıymetli eseri olan aziz cumhuriyetin, bugünkü ve yarınki neslin demir ellerinde her an yükselip sağlamlaşacağına itimadım tamdır." Bu minvalde evlatlarımız, aziz vatanımıza canları, kanları pahasına sahip çıkan tarihimizin ebedi kahramanları ecdadımızdan aldığı ilhamla bu toprakların sesini tüm dünyaya duyuracaktır.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında, milletçe tarihsel yolculuğumuzda elde ettiği zaferleri ve kazanımları gururla yâd ederken gölgesinde huzur ve güç bulduğumuz al bayrağı ebediyetin göğünde daima dalgalandıracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

 Bu duygularla başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, şükranla, minnetle yâd ediyorum.  Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını diliyorum.

 

 

                                                                                                                                      Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.