İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü mesajı

Aziz milletimizin, ebedi bekası ve hürriyet hakkı için tarihin akışını değiştirdiği Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıldönümünde bizlere bu toprakları vatan kılan kahraman ecdadımızın aziz hatırası huzurunda saygı ve minnetle eğiliyoruz. Şanlı mazisi boyunca istiklali ve istikbali uğruna ödediği bedellerle milletimiz her daim kararlılığını ve iradesini ortaya koymuştur.

Bir hilal uğruna batan güneşlerin, tarihe verdiği insanlık ve istiklal dersi mazlum ülkelere de bir umut ışığı olmuştur. Çanakkale, destanlar diyarı Anadolu'da adeta bir başyapıttır. Medeniyet nurunun, önce insanlık onurunda tecelli etmesinin önemine vakıf bir millettin emperyalizme attığı ilk tokattır. Sultan Alparslan'ın Malazgirt ovasında yaktığı ateş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Çanakkale'de istiklal yangınına dönüşürken dünyaya "Çanakkale Geçilmez" mesajını vermiştir.

Tarihin hafızasında yeri hep taze olacak bu destanın sonuçları da en az kendisi kadar silinmez bir iz bırakmıştır. Binlerce yıllık mazisinde Türk milletinin boynuna esaret zinciri geçirmeye cüret edenlere en ağır karışlığı yine milletin evlatları vermiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren Çanakkale cephesinde silah ve insan gücü üstünlüğüne rağmen Türk ordusu, üstün muharebe taktiklerini ve tekniklerini ustalıkla kullanarak vatan toprağının asıl sahiplerinin kim olduğunu göstermiş ve emperyalizmin kirli emellerini Çanakkale Boğazı'nın soğuk sularına gömmeyi başarmıştır. Yüzyılın bu dehşetengiz nefsi müdafaasında kahraman Mehmetçik yalnızca cesareti ve inancıyla değil düşmanından dahi esirgemediği merhameti ve şefkati ile adeta bir insanlık dersi vermiştir. Çanakkale, toprağın bağrından kopan fidanlar gibi siperlerinden çıkan yiğitler arş-ı alaya yükselirken insanlık onurunun galip geldiği yerdir.

Ya istiklal Ya ölüm şiarıyla önce vatan diyenlerin ebediyetin göğüne yükseldiği bu topraklar aziz milletimizin kalbinde kutsal bir nişandır. Çanakkale tepeden tırnağa Anadolu,  alnında bir gül açmışçasına toprağa düşen Mehmetçik ve  'Benim en büyük servetim milletim' diyen Gazi Mustafa Kemal'dir. Gazi, eşsiz dehası ve yüreğindeki vatan sevdası ile bu kutlu zafer için,  "Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur." diyor.

Çanakkale' de kıyama kalkan neslin aziz ve kutlu hatırası sonsuza kadar bu topraklarda muhafaza edilecektir. Evlatlarımız, ecdadından aldığı bu emaneti baş tacı edecek atiye gururla taşıyacaktır.

Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla yâd ediyorum.

                                                                                                                

                                                                                                                                               Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                   İzmir İl Milli eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.