İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin "12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü" Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Binlerce yıldır istiklaline tutkuyla bağlı asil milletimizin istikbal yemini İstiklal Marşı'mızın kabulünün 103.yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyor kadim medeniyetimizin haddesinden süzülen vatan ve hürriyet sevdasını, mısralara bir hattat gibi nakşeden Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve minnetle yâd ediyoruz.

Millî mücadele ruhunu, vatan sevgisini bağımsızlık tutkusunu en güzel biçimde yansıtan marşımız Kurtuluş Savaşının en çetin döneminde Mehmet Akif Ersoy'un mısralarında ebedîleşmiştir. İstiklal ve istikbal davamızın bu kutlu terennümü, milletimizin hürriyet aşkının, vatan sevgisinin en yüce ifadesidir. Büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'un ruhundan kalemine dökülen ve onun edebi dehası ile yalnızca satırlara değil ruhlara nakşolan bu eşsiz şiir, millet yolunda yürüyenlerin nereden gelirse gelsin her türlü zillete iman dolu göğsüyle karşılık vereceğinin tüm dünyaya adeta ilanıdır.

Her dizesi; milletimizin ruh kudretinin, iradesinin ve kararlılığının ispatı, ezelden ebede bir fermandır. Aziz milletimizin hürriyet hakkı için hakka yeminidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşımız hakkındaki duygu ve düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Hürriyet ve istiklal aşkı, bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin esaret devri geçirdikleri bir hakikattir. Bizim kahramanlarımız, hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir."

Kıymetli meslektaşlarım, Sevgili çocuklarım;

Cumhuriyetimizin şanlı mukaddimesi İstiklal Marşımızın her mısrası, bir rehberlik, bir uyarı ve güçlü bir öneridir. Bu topraklar bize öyle kolay vatan olmadı.  Her karış vatan toprağının koynunda; gençliğini, hayallerini, umutlarını bizler için terk eden binlerce vatan evladı yatıyor. Her nefesimiz, bu kutlu emaneti daha ileriye taşımak için bir söz, bir yemin olacaktır. Ay yıldızlı sevdamız, ilerleyen yıllarda da rehberimiz olmaya devam edecektir. Milletimizin istikbal namesi olan bu kıymetli eseri kulaklarımız ile değil kalbimizle duyarak aklımıza, kalbimize ve karakterimize nakşedeceğiz.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diyen büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                              Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.