İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Mesajı

Asırlar boyu istiklaline ve istikbaline tutkuyla bağlı asil milletimizin şanlı destanını nakleden İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyor, binlerce yıllık medeniyetimizin haddesinden süzülen vatan ve hürriyet sevdasını, mısralara bir hattat gibi nakşeden Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve minnetle yâd ediyoruz.
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin 12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Mesajı

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un dizelerinde ebedileşen, milletimizin ruh kudretinin ifadesi olan marşımız, vatan sevdasının ve ona koşulsuz bağlılığın terennümüdür. Tarihte emsali görülmemiş istikbal davasının ölümsüz neferlerinin adeta son sözüdür. Uğruna nice güneşlerin battığı hilalin yükselişini muştular. Bu hilal ki en karanlık gecede yıldızı ile buluşan al bayrağın şanlı hikâyesini asırlar ötesine taşır.

Her satırı, milletimizin iradesinin ve kararlılığının ispatıdır. Gölgesi vatan toprağına, sevdası ulusumuzun gönlüne düşen bu ruh kudreti ezelden ebede bir fermandır. Aziz milletimizin hürriyet hakkı için hakka yeminidir. İstiklal Marşı; asırlardır istiklali genlerine kodlamış bir ulusun, hak bildiği yolda korkusuzca ilerlerken karşısına çıkacak olanlara "Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!" dizeleriyle adeta meydan okumasıdır. İstiklal ve hürriyet için, tam bağımsızlık için mücadele azminde olan milletimizin kararlılığının mührüdür. Her satırı bir rehberlik,  bir uyarı ve öneridir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşımız hakkındaki duygu ve düşüncelerini şöyle ifade ediyor: "Hürriyet ve istiklal aşkı, bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin esaret devri geçirdikleri bir hakikattir. Bizim kahramanlarımız, hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir."

Kıymetli meslektaşlarım, sevgili çocuklarım;

Bu topraklar bize öyle kolay vatan olmadı. Her karış vatan toprağının koynunda; gençliğini, hayallerini, umutlarını bizler için terk eden binlerce vatan evladı yatıyor. Aldığımız her nefeste, attığımız her adımda bu kutlu emaneti atiye taşımak için daha çok çalışacağız. Ay yıldızlı sevdamız ilelebet rehberimiz olacaktır. Milletimizin istikbal namesi olan bu kıymetli eseri kulaklarımız ile değil kalbimizle duyarak her mısrasını aklımıza, kalbimize ve karakterimize nakşedeceğiz.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diyen büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.

                                                                                 Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                                                                                        İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.