İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin 12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin 12 Mart İstiklal Marşı'mızın Kabulü Mesajı

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:

Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, hakk'a tapan, milletimin istiklal!

Binlerce yıllık tarihi boyunca istiklaline tutkuyla bağlı milletimizin, istikbali ve bekası için tarihte emsali görülmemiş mücadelesinin son sözü olan İstiklal Marşı'mızın kabulünün 99.yıl dönümünü büyük bir coşku kutluyoruz.

Milli mücadele ruhunun, vatan sevgisinin ve bağımsızlık tutkusunun terennümü olan bu kutlu marş milletimizin istiklali için ebedi yeminidir. Büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy'un ruhundan kalemine dökülen ve onun edebi dehası ile yalnızca satırlara değil ruhlara nakşolan bu eşsiz şiir, millet yolunda yürüyenlerin nereden gelirse gelsin her türlü zillete(istilaya)iman dolu göğsüyle karşılık vereceğinin tüm dünyaya adeta ilanıdır.

İstiklal Marşı'mız ebediyetin şafağında daima ve bilfiil dalgalansın diyerek alına kanı karışanların destanını nakleder. Bu destan ki bin yıldır şan ve şerefle demlenen mazinin atiye adeta vasiyetidir. Vatan toprağına ay yıldızdan başka gölge düşmesin diyerek şehadete koşanların hikâyesidir. İstiklal Marşı'mızezelden ebede coşkun bir nehir gibi akan ve hür yaşama azminden ödün vermeyen milletimizin vatanına koşulsuz bağlılığının ve ruh kudretinin bir yansımasıdır.

İstiklal mücadelemiz, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un mısralarında ebedîleşirken milletimizin büyük bir irade ve kararlılık ortaya koyduğu var oluş mücadelesinin semboldür. İstiklal ve hürriyet için tam bağımsızlık için mücadele azminde olan milletimizin kararlılığının mührüdür. Her satırı, bir rehberlik,  bir uyarı ve öneridir,  dikkatle okunması gerekir.

Kıymetli meslektaşlarım sevgili çocuklarım; kalbimizdeki bu şuur ve inançla yarına giden yolda yürürken ay yıldızlı sevdamız ilelebet rehberimiz olacaktır. Aldığımız her nefeste başladığımız her işte bu inançla vazifemizi yapacağız. Milletimizin istikbal namesi olan bu kıymetli eseri kulaklarımız ile değil kalbimizle duyarak her mısrasınıaklımıza ve karakterimize nakşedeceğiz.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!" diyen büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                           Dr. Ömer Yahşi

                                                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.